وقتی صدای آقا از وضع معیشتی مردم در آمد

اولویّتها را در نظر بگیرید. امروز در بعضى از گفته‌ها و اظهارات، راجع به شأن و شخصیّت و شرف و کرامت انسان در جامعه حرف زده مى‌شود. این بلاشک از اصول اسلامى است؛ اما کدام نقض کرامت انسانى بالاتر از این که انسانى، رئیس عائله‌اى، پدر خانواده‌اى، در جامعه‌اى که در آن همه‌چیز هم هست، نتواند اوّلیات زندگى فرزندان خودش را تأمین کند؟! کدام تحقیر از این بالاتر است؟! کدام نقض شخصیّت و شرف و کرامت انسانى از این بالاتر است؟! صبح تا شب کار کند، آخرش به من یا به شما یا به آن مسؤول دیگر نامه بنویسد که من دو ماه است به خانه‌ام گوشت نبرده‌ام! یک وقت در جامعه گوشت و میوه نیست، من و شما هم نمى‌خوریم؛ یک وقت در جامعه امکانات رفاهى نیست، من و شما هم استفاده نمى‌کنیم؛ یک وقت ایام عید که مى‌شود، فرزندان من و شما هم لباس نو بر تن نمى‌کنند. در این حالت کسى احساس سرشکستگى نمى‌کند - البلیة اذا عمت طابت - اما وقتى همه چیز هست، وقتى کسانى در جامعه با استفاده از فرصتهاى نامشروع توانسته‌اند براى خودشان آلاف و الوف و زندگیهاى تجمّلى فراهم کنند، وقتى طبقاتى در جامعه هستند که برایشان پول خرج کردن هیچ اهمیتى ندارد، جمع کثیرى از مردم که در بین آنها رزمندگان و عناصر نظامى و کارمندان دولت و معلمان و روستاییان و مردم مناطق محروم و دور و مناطق جنوب هستند، نتوانند نان و پنیر بچه‌هایشان را فراهم کنند، کدام شکستن شخصیّت و شرف انسانى از این بالاتر است؟! شما مى‌خواهید جواب چه کسى را بدهید؟ شما مى‌خواهید دل چه کسى را خوش کنید؟ شما مى‌خواهید چه کسى از شما راضى باشد؟
بله، مسأله معیشت قطعاً در اولویّت اوّل است. معیشت که نبود، دین هم نیست؛ اخلاق هم نیست؛ حفظ عصمت و عفت هم نیست؛ امید هم نیست. کسى را که به موقعیتى دست پیدا کرده، به خاطر این که براى رفع نابسامانى و فقر، تلاش و مجاهدت کند و شب و روزِ خودش را صرف نماید، ملامت نخواهند کرد. اولویّتها را پیدا کنید. مسائل اساسى جامعه اینهاست.

عزیزان من! شما بدانید که دشمن شما، دشمن این انقلاب، دشمن این نظام، بُرنده‌ترین حربه‌اى که در اختیار خواهد داشت، فقر و گرفتارى اقتصادى مردم است. روى این مسأله باید فکر کرد. گرفتاریهاى اقتصادى مردم، همین بیکارى‌اى است که در کلمات شما تکرار مى‌شود و درست هم هست؛ همین کمبودها و همین مشکلات فراوان است. البته فسادهاى گوناگون، سوءاستفاده‌هاى گوناگون، تبعیضهاى گوناگون، مشکلات ادارى و مشکلات قضایى هم در کنارش هست. اولویّت اوّل براى شما این است که امید مردم را حفظ کنید. اولویّت اوّل این است که شکم مردم را سیر کنید. مى‌شود نشست و حرفهاى روشنفکرى زد: اگر فلان‌طور نشود، فلان‌طور نخواهد شد؛ اگر چنین نشود، چنان نخواهد شد؛ اما باید دید واقعیت چیست.

/ 2 نظر / 6 بازدید
حميد

سلام چرا كه صداي آقا در نيايد وقتي مسئولين كشور و استانها و شهرها دارن فقط به همه چيز نگاه ميكنن و هيچ اقدامي هم نميشه و اين تورم را مهار نميكنن خوب معلوم است صداي آقا در مياد

pacifist

کاملا اتفاقی این پستتان را در یکی از وبلاگ های بچه های خرمشهر دیدم خواستم بدونم هنوز هم این جلسات برقرارند و چطور میتوانیم در جریان قرار بگیریم ممنون میشویم خبرمان دهید با سلام و احترام به امید خداوند متعال تصمیم دارم فردا جمعه 25 فروردین ماه عازم خوزستان و به ویژه خرمشهر شوم . علاوه بر انجام ماموریت اداری که توسط شرکت جهت حضور در خوزستان برای اینجانب پیش بینی و تدارک دیده شده یکی از موضوعات شخصی که مصمم به انجام آن هستم ، دیدار با دوستان خرمشهری وبلاگنویس است که زحمت هماهنگی آن را دوست عزیزمان آقای مهدی مرزوق پور ( شماره تماس 4484 - 331- 0935 ) دارند و انشالله دوستان نیز همت کنند تا حتماً از نزدیک با هم دیدار و تبادل نظر داشته باشیم تا به فضل خداوند متعال نتیجه این دیدار یک رویداد ماندگار و اثرگذار در روند برقراری ارتباط و گسترش آن بین دوستان و دلسوزان خرمشهری فضای مجازی باشد . هدف والای همه ما بررسی و توجه به مسائل و مشکلات خرمشهر و ارائه راهکار به مسئولین جهت حل آن می باشد لذا هرگونه اختلاف نظر و ... نمی بایست و نمی تواند مانع از دسترسی به این هدف مقدس باشد .لبخند به امید دیدار همه دوستان و دلسوزان خرم