مجلس و دولت به طور جد پیگیر مسائل خرمشهر هستند

وی با اشاره به نقشه‌ها و توطئه‌های متعدد برای در هم شکستن انقلاب اعم از بحث‌های مربوط به تجزیه‌طلبی، کودتای نوژه و جنگ تحمیلی اظهار داشت: وقتی جنگ آغاز شد و فشارهای بین‌المللی را در ایران زیاد کردند، آقای کارتر رییس‌جمهور وقت آمریکا گفته بود که ما انتظار داریم جنگ ایران را سر عقل بیاورد.
وی تصریح کرد: در این موضوع تردیدی نیست که آمریکایی‌ها و غربی‌ها همراه صدام یک جبهه‌ی واحد علیه ایران درست کردند. شواهد زیادی وجود دارد که ما تنها با صدام نمی‌جنگیدیم لذا خرمشهر یک آزمون بزرگ بود.

وی با اشاره به فداکاری‌های افرادی همچون شهید جهان‌آرا، به مشکلاتی که در زمان جنگ تحمیلی در داخل کشور وجود داشت، اشاره کرد و افزود: بنی‌صدر که فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت در سرکشی به خطوط مقدم گفته بود باید آبادان و خرمشهر را بدهیم و از طریق دزفول به خاک دشمن رفته و خرمشهر را بگیریم.

رییس مجلس با بیان این‌که بنی‌صدر در شطرنج دشمن، بازی می‌کرد، گفت: آنچه توانست سرنوشت مسئله را تغییر دهد سیاست‌ها و سخنان امام (ره) بود که مستقیما با متن مردم ارتباط داشتند و این ارتباط وجدانی و قلبی بود. رزمندگان نیز کاری به مسائل اداری نداشتند آنها برای انقلاب احساس وظیفه می‌کردند و پای آن ایستادند.

وی افزود: آنچه امروز در صحنه کشور تاثیرگذار است نقش‌آفرینی رهبری و بصیرت و فهم درست توده مردم است.

وی با اشاره به بحران‌هایی که برای کشور ایجاد می‌کنند و با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان گفت: در این راستا پیوند عمیقی که بین رهبری و مردم وجود دارد یک سرمایه برای کشور است، و در واقع آنچه باعث استقلال و پایداری کشور می‌شود این دو عنصر ارزشمند است.

رییس مجلس در جمع خانواده‌های شهدای خرمشهر با بیان این‌که خانه ملت، خانه شماست و مجلس خواسته‌های بر حق شما را دنبال می‌کند، به مشکل آب شرب خرمشهر اشاره کرد و گفت: سال گذشته جلسات مختلفی در این باره برگزار کردیم و با همکاری کمیسیون‌های عمران و کشاورزی موضوع را پیگیری نمودیم و این مشکل در حال برطرف شدن است.

لاریجانی با بیان این‌که مسائل خرمشهر اموری به هم پیوسته است، به مشکل اشتغال در این شهر اشاره و خاطرنشان کرد: فرض بر این بود که اگر مسئله منطقه آزاد حل شود مشکلات این‌چنینی رفع می‌گردد؛ اما با سخنان شما (شما مردم خرمشهر) به نظر می‌رسد که این موضوع راضی کننده نبوده است، لذا ما این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

رییس قوه مقننه در خصوص استقرار نیروهای بومی در مدیریت‌های شهر خرمشهر اظهار داشت: ما به مدیریت‌های پروازی علاقه‌ای نداریم و می‌دانم که دولت نیز چنین مبنایی نداشته است، لذا باید دید که چرا این‌طور شده است.

به گفته وی، قطعا استفاده از نیروهای بومی مفیدتر است مگر این‌که تخصصی نیاز باشد که در منطقه موجود نباشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: همه هدف‌ها به این سمت است که به تمام مناطقی که نماد مقاومت در جنگ بودند کمک شود. در این راستا سال گذشته مجلس درصدی از درآمد نفت را به این مناطق اختصاص داد.

وی با بیان این‌که مشکل فاضلاب شهر خرمشهر را پیگیری می‌کنیم، گفت: برخی مسائل مثل موضوع راه‌آهن خرمشهر و مسئله عمران شهری در حال پیگیری است و اقداماتی در این باره انجام شده است که باید گسترش یابد. در مورد موضوع معافیت از سود بازرگانی نیز باید مجموع شرایط را در نظر گرفت.

رییس مجلس درباره مشکل مطرح شده از سوی خانواده‌های شهدای خرمشهر در رابطه با لایروبی اروندرود، گفت: در تمام مذاکرات انجام شده با عراقی‌ها این مسئله از موضوعات اساسی بوده است و در این راستا و طبق قرارداد ۱۹۷۵ گروه مشترک ایرانی و عراقی تشکیل شده و چندین جلسه برگزار کرده است و ما در حال پیگیری موضوع هستیم و در واقع مسئله این است که این کار باید از نظر ضوابط حقوقی به طور مشترک انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های دیگر در امر رونق اقتصادی خرمشهر،‌ در مورد مسئله غرامت جنگی گفت:‌ اصل موضوع غرامت فراموش شده نیست، البته عراق کشوری است که در حال استقرار است و این امری نیست که بتوان از آن غفلت کرد، لذا ما موضوع را با در نظر گرفتن مجموع شرایط پیگیری خواهیم کرد.

لاریجانی با تاکید بر این‌که هم مجلس و هم دولت به طور جد پیگیر مسائل خرمشهر هستند، از نمایندگان استان خوزستان خواست که در بررسی برنامه پنجم شرایط خاصی را برای خوزستان و شهرهای آن از جمله خرمشهر و آبادان در نظر گیرند تا مبنای خوبی برای بودجه‌های سالانه گذاشته شود.

وی در مورد خواست مردم خرمشهر مبنی بر تشکیل کمیته‌ای جهت پیگیری مسائل این شهر، با بیان این‌که با مشورت نمایندگان استان این مسائل را پیگیری می‌کنیم، گفت: در این خصوص که یکی از حضار تاکید کرد که مردم خرمشهر صدقه‌سری نمی‌خواهند خشنود شدم. ما نیز بنا نداریم که جایی را با صدقه‌سری اداره کنیم و به شدت با این امر مخالفیم و معتقدیم حق مردم باید استیفاء شود و می‌خواهیم خرمشهر همان سرافرازی را که در جنگ داشت در زمان صلح هم داشته باشد.

در ادامه سخنان وی، پدر شهید جهان‌آرا اظهار داشت: این خرمشهر بوده که موجب شد صدام نتواند به ایران بیاید حال چرا این خرمشهر امروز نباید آب خوردن داشته باشد؟ چرا هنوز نصف شهر خرابه است؟ چرا ۲۵ هزار جوان بیکار در این شهر وجود دارد؟ دولت باید خرمشهر را به عنوان یک شهر مهم نگاه کند نه یک آبادی.

پدر شهید جهان‌آرا با طرح این پرسش که نمی‌دانم علت این امر چیست که به شهر خرمشهر نمی‌رسند؟ پرسید: مگر لایروبی رودخانه اروند خرج زیادی دارد؟

پس از سخنان وی دو تن از مردم خرمشهر به بیان مشکلات این شهر و مردم آن پرداختند.

یکی از حاضرین در جمع خانواده‌های شهدای حاضر در این دیدار اظهار داشت: خرمشهر صندوق صدقات نیست که دولت بخواهد به آن صدقه بدهد. مسئولان باید به بچه‌های خرمشهر و توانایی‌های آنها بها دهند. چرا باید مسئولان خرمشهر پروازی باشند؟

وی خواهان نگاه ویژه دولت به بندر آزاد خرمشهر شد و به وجود جاذبه‌های توریستی در این شهر اشاره کرد و اظهار داشت: چرا باید راهیان نور که سالی یک بار به این شهر می‌آیند تنها زباله‌هایشان را بر جای بگذارند و بروند. چرا به وضع بهداشت و درمان شهر توجه نمی‌شود؟ چرا به مشکل گرد و غبار این شهر رسیدگی نمی‌شود؟

وی با اشاره به جمله حضرت امام (ره) مبنی بر این که مجلس در راس امور است، خواهان تشکیل کمیته‌ای از سوی مجلس برای رسیدگی به وضعیت خرمشهر شد و تصریح کرد: اعتیاد در خرمشهر بیداد می‌کند.

یکی دیگر از حاضران در این جمع به وضعیت اقتصادی خرمشهر قبل و پس از جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود: سیاست‌های بیست سال گذشته در مورد خرمشهر جواب نداده و انتظار است که در سیاست‌های اقتصادی خرمشهر تجدیدنظر شود.

وی بحث غرامت جنگی را یک بحث ملی دانست و لزوم پیگیری آن را یادآور شد.

/ 0 نظر / 31 بازدید