توهین بی شرمانه به خرمشهر ، شهر حماسه و ایثار

در این میان مشخص نیست چرا این افراد و جریانات خاص که مخصوصاً  به نماینده محترم خرمشهر در مجلس وصل می شوند  ، با هر وسیله ای در پایتخت و مرکزاستان  بمنظور ناتوان نشان دادن شورا و شهردار خرمشهر در  پی اعمال نفوذ و عمدتاً ایجاد موانعی برای مجموعه مهم و تاثیرگذاری همچون شهرداری خرمشهر می باشند تا جایی که به سفارش این عده  برخی ادارات در خرمشهر در این برهه از زمان  بجای همراهی و مساعدت با شهرداری ،  به بهانه دریافت مطالبات خود ، اقدام به مسدود نمودن حسابهای شهرداری یا قطع برق و آب و ... نموده اند.

اما آنچه مهم است اینکه نباید در میان این بازی های سیاسی که بنده آن را  به " بازی برای کسب  قدرت بیشتر و تثبیت آن  "  تعبیر می کنم ،  مردم و ارائه خدمات مطلوب به آنان دستخوش این جریانات گردند.

بیانات اخیر حضرت آیت الله نوری امام جمعه محترم خرمشهر در خطبه های نماز جمعه این شهر در انتقاد از عملکرد اعضای شورا و سایر دستگاههای خدماتی شهر  نشان از شدت گرفتن  مسائل حاشیه ای است که در میان برخی مسئولین دستگاههای این شهر مقاوم و مظلوم در حال انتشار است و هیچ کس به اندازه مردم از آن لطمه نمی بینند.

ناگفته پیداست که خرمشهر همانند سایر شهرهای کشورمان علاوه بر اینکه می بایست در مسیر توسعه و عمران و ارائه خدمات مطلوب شهری  قرار گیرد  می بایست بدلیل خرابی های ناشی از جنگ مورد توجه ویژه نظام و مسئولین آن  قرار گرفته و از بودجه و امکانات خاص کشور بهره مند گردد. به همین دلیل با وضعیت موجود اگر از  دستگاههای مستقر در شهرستان خرمشهر  ، امید   معجزه برای ارائه خدمات مناسب تر به شهروندان داشته باشیم انتظار نابجایی است .

خرمشهر  نه با بودجه و امکانات فعلی که به آن تعلق  میگیرد و نه با دست های خالی مدیران و متخصصان آن ،  به هیچ وجه امکان بازگشت به روزهای قبل از جنگ را نخواهد داشت ، چه بسا اگر بهترین و باتجربه ترین فرد را برای اداره مجموعه ای مانند شهرداری در نظر بگیریم  بدون بودجه و امکانات مناسب نتیجه ای حاصل نخواهد شد .

خرمشهر و مردم آن  از سالها پیش تاکنون با انبوهی از مشکلات دست و پنجه نرم می کند و بهتر است این مشکلات توسط فردی مقتدر و توانمند مدیریت شود . لذا بهتر است با حفظ شأن و موقعیت همدیگر  ،  بدور از هرگونه مسئله و بحران سازی در سایه وحدت و همدلی  با اتکاء به رهنمود های مرد مقاوم و صبوری همچون آیت الله  نوری  که از همه مسائل و مشکلات شهر اطلاع دارد  در پی ارائه راه حل باشیم نه ایجاد مشکل و بحران  .

در این بحبوحه چرا می باید  نام خرمشهر ،  شهری که در گوشه گوشه آن خون شهیدی به زمین ریخته شده است به طعنه در گزارش برخی خبرنگاران قلم به مزد   بعنوان یکی از کثیف ترین شهرهای  جهان مطرح شود ؟ آیا این  باعث سرافکندگی و توهینی بی شرمانه به خرمشهر و مردم آن  نیست ؟

چرا می باید مشکلات مردم شهری که نماد مقاومت و ایثارگری هستند در میان مسائل حاشیه ای این و آن به فراموشی سپرده شود ؟

آیا کم توجهی مستمر نظام به خرمشهر و مردم آن یک توهین نیست ؟

آقای نماینده مردم ، آقای فرماندار ، آقای رئیس شورا ، آقای شهردار ، آقای مدیرعامل منطقه آزاد اروند شما با  همدیگر مشکل دارید  ، چرا در کنار هم مسائل و مشکلات خود را مطرح و حل و فصل نمی کنید ؟ چرا بجای همراهی و مساعدت در صدد ایجاد موانع متعدد برای همدیگر هستید ؟

بعنوان نمونه حسابهای شهرداری خرمشهر بدلایلی توسط سازمان تامین اجتماعی مسدود گردیده و شهرداری امکان پرداخت حقوق کارگران را ندارد . کارگران بدلیل عدم دریافت حقوق اعصاب می کنند . انجام خدمات شهری مانند جمع آوری زباله بدلیل اعتصاب کارگران انجام نمی شود و شهر رفته رفته با وضعیت نابهنجاری با نام انباشته شدن  زباله  مشابه آن چیزی که چند شب پیش در تلویزیون کشورمان از وضعیت شهری مثل پاریس پایتخت فرانسه دیدیم بوجود می آید و بهداشت عمومی در معرض خطر قرار می گیرد و از تربیون نماز جمعه صدای اعتراض بلند می شود .  مقصر کیست ؟ 

آیا مقصر اصلی شهرداری است ؟ آیا به اندازه کافی به سازمان شهرداری خرمشهر بودجه و امکانات لازم داده شده تا اینک از این سازمان پاسخی مستدل و مستند  بخواهیم  یا وضعیت امروز شهرداری خرمشهر حاصل سوء  مدیریت مدیران گذشته  از پایتخت و مرکز استان و شهرستان در ساماندهی مشکلات خرمشهر و برنامه ریزی برای حل آن بوده است ؟

 چرا  عده ای در این شهر   بدون درک عمیق و صحیح از احوال و زندگی این مردم نجیب و ضعیف که زندگی امروزشان متاثر از جنگ وخرابی های ناشی از آن می باشد بجای مرهم گذاری نمک به زخم مردم می پاشند؟

تا کی باید مردم شاهد بروز این اختلافات باشند ؟ این آقایان مسئول چه موقع قرار است به خود بیایند و اظهار ندامت کنند ؟ انصاف داشته باشند  و  خدا  را در نظر بگیرند  و اگر ریگی به کفش ندارند و  بابت بی توجهی و کوتاهی که در خدمت به مردم که ولی نعمت آنان  هستند  استغفار کنند. در این دو روز عمر عبرت بگیرید از  وقایع و حوادث روزگار . دنیا محل گذر است و آخرتی هم وجود دارد و باید در پیشگاه خدا و در برابر شهدای خرمشهر جواب پس بدهید .  

سخنی با مردم و نخبگان خرمشهری

در ابتدا  یک نکته و توصیه مهم به مردم و به ویژه  نخبگان شهر  .

به اعتقاد بنده ،  همه ما  مقصر اصلی  بخش عمده ای از وضعیتی که  امروز در خرمشهر شاهد آن هستیم  می باشیم .  برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی  این حق را به تک تک مردم ما داده تا از میان افراد واجد صلاحیت بهترین ها  یا  به  عبارتی " فرد اصلح " را انتخاب کنیم .

بنده ریشه همه این مسائل و مشکلات در سطح جامعه  را  بی تفاوتی بخش عمده ای از مردم نسبت به موضوع انتخاب فرد اصلح در زمان برگزاری انتخاباتی می بینم  که تاکنون در کشور و در مقیاس کوچکتر در خرمشهر برگزار شده است.

آیا در انتخاب دوره قبلی مجلس یا شورای اسلامی شهر ، بدون توصیه دیگران و با شناخت کامل بهترین فرد را شناسایی و انتخاب کرده ایم و اکنون از انتخاب خود راضی هستیم ؟ پاسخ منصفانه من و شما به این سوال  راهکاریبرای  حل بخشی از مشکلات خرمشهر  است .

مسائل حاشیه ای و نگران کننده انتخابات دوره قبلی مجلس در خرمشهر که با تهدید و تطمیع همراه  بود و موجب اعتراض جمع بیشماری از مردم و به ویژه امام جمعه خرمشهر شد را حتماً  بیاد دارید .

در آینده نیز انتخابات متعددی را پیش رو داریم . تا کی باید در مورد انتخاب افراد به توصیه این و آن توجه نمائیم و بصورت باندی و سیاسی انتخاب کنیم  یا  بعبارتی رای خودمان را بفروشیم . این یک خودفروشی سیاسی است که رای خودمان را در مقابل فلان مبلغ یا وعده فلان پست و مقام بفرشیم . چرا نباید از جریانات انتخاباتی گذشته درس بگیریم  و انتظار داشته باشیم اوضاع شهر بهتر شود.

بهتر نیست بمنظور فراهم آوردن رفاه و آرامش و شور و نشاط و ارتقاء مقام و موقعیت و توسعه و عمران  شهرمان  با انجام تحقیق ، بهترین ها را برای انجام نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی  یا شورای شهر  و حتی  ریاست جمهوری و مجلس خبرگان انتخاب کنیم تا این افراد بصورت خاص  با بهره مندی از اعتماد آحاد مردم مشغول خدمت صادقانه و بی منت به شهروندان گردند و همواره خود را پاسخگوی مردم بدانند.

بهترین ها یعنی خصوصیاتی مانند  تخصص ، تعهد ، اعتماد  مردمی ، تجربه ، ساده زیستی   ، مدیر ، مدبر ، آینده نگری ، پاسخگویی ، جسارت ،  برنامه ریزی و ... را برای انجام اداره امور داشته باشد .

نخبگان متعهد  خرمشهری نیز در این میان وظیفه ای فراتر از یک شهروند عادی دارند . این عده از افراد امروز می بایست با همان غیرت و تعصبی که از شهدای والامقام  خرمشهر سراغ دارند  به مقابله با این بحرانها و مشکلات و معضلات بپردازند و بجای خالی کردن میدان ، با حفظ وحدت ، فارغ از همه گرایشات سیاسی و تعصبات قومی و طایفه ای همیشه در صحنه حضوری  فعال داشته و  نقطه نظرات و ایده های خود را درباره توسعه و عمران و بازسازی شهر به مسئولین محلی  منتقل کنند و در صورت امکان با قبول  مسئولیت نمایندگی در مجلس یا شورای شهر و یا مدیریت سازمانها یا نهادهای مختلف در خرمشهر ،  روند توسعه و عمران شهر را  شدت بخشند.

 

سینه مالامال درد است ای دریغا مرهمی *  دل ز تنهائی به جان آمد خدا را همدمی

(حافظ)

 

مهدی گرگ پور

 

/ 0 نظر / 9 بازدید