وعده های مکرر .....!!!!!!


در کنار آبادان، خرمشهر قرار داشت که لقب بزرگترین بندر خاورمیانه را یدک می کشید و آنقدر این بندر رونق داشت که بندر بزرگ بصره در کشور عراق زیر سایه این بندر توان قد بلند کردن نداشت و وجود این بندر در خرمشهرچنان رونقی به این شهر بخشیده بود که در مخیله هیچ خرمشهری و ایرانی نمی گنجید که روزی این شهر نماد محرومیت در کشور لقب بگیرد.

همین بندر باعث عمران و آبادان عجیبی در این شهر شده بود و موجبات سفر بسیاری از ایرانی ها به این شهر برای دیدن شکوه خرمشهر را فراهم می کرد و در کنار آن امکانات رفاهی و گردشگری و زیبایی های دریایی و ساحلی منحصر به فرد آن، وجود پزشکان متخصص که در کل کشور بی نظیر بودند و هنوز هم خانه های رها شده آنها در مناطقی مثل کوی آریا و کوی بهروز خرمشهر دیده می شود، باعث سفرهای متعدد مردم سراسر کشور به این بندر شده بود.

در کنار جذب سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر داخلی، گردشگرانی از سایر نقاط جهان نیز هر ساله به این شهرها مسافرت می کردند و باعث افزایش رونق این شهرها می شدند که بیشترین تعداد این گردشگران را اهالی کشورهای حاشیه خلیج فارس تشکیل می دادند.

آن زمان که آبادان و خرمشهر در اوج شکوه و رونق بودند بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به عمران و آبادی امروزی نرسیده بودند و حتی در برخی از آنها نشانهایی از شهرنشینی وجود نداشت به همین دلیل بهترین، کم هزینه ترین و دم دست ترین نقاط برای تفریح آنها شهرهای آبادان و خرمشهر بود و آنها همواره این دو شهر را برای تفریح و گردش، خرید کالای مختلف، درمان و الگوبرداری از شیوه زندگی مردم انتخاب می کردند.

نمونه مسافرت کشورهای خلیج فارس ایجاد بازاری در شهر آبادان به نام بازار کویتی ها بود که به دلیل اینکه بسیاری از مردم کشور کویت روزانه وارد این بازار می شدند و اقدام به تامین مایحتاج خود به خصوص پوشاک و کیف و کفش می کردند این بازار به این نام نامیده شده است.

توریستهای کشورهای غربی هم در این شهر فراوان رفت و آمد می کردند که بیشتر مسافران این بخش را توریستهای صنعتی و تجاری تشکیل می دادند که با علاقه فراوان از پالایشگاه بزرگ آبادان و بندر بی نظیر خرمشهر که به خصوص در جنگ جهانی دوم نقشی بی نظیری در مناقشات آن زمان ایفا کرد، دیدن می کردند.

در اختیار داشتن هتلهای بزرگ و با کیفیت، اقامتگاه های مطلوب و سفره خانه سنتی منحصر به فرد از دیگر دلایل علاقه مردم به شهرهای آبادان و خرمشهر بود.

در حال حاضر شهرهای آبادان و خرمشهر به دلیل داشتن محرومیتها، نارسایی های فراوان تنها به لطف حماسه آفرینی هشت ساله فرزندان ایران زمین است که امیدوار به حفظ نقش گردشگرپذیر بودن خود دارند و در غیر این صورت کسی رغبتی برای سفر به این دو شهر را ندارد زیرا زمانی که این دو شهر زیر یورش دشمن بی رحم بعثی، شکوه، نشاط، اقتدار و زیبایی خود را از دست می دادند سایر شهرهای ایران پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می کردند در حالی که شهرهای آبادان و خرمشهر در حال عقبگرد بودند و این عقبگرد تا به امروز ادامه دارد.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس در این خصوص به خبرنگار مهر در اهواز می گوید: امروزه شهرهای آبادان و خرمشهر که هشت سال به عنوان کانون جنگ تحمیلی در تاریخ این کشور نقش آفرینی کردند به واسطه یادمانهای جنگ و مشاهده دلاوری مردم و از خودگذشتگی مردان مرد آن زمان به این شهرها سفر می کنند.

مصطفی مطورزاده افزود: بیشتر گردشگرانی که وارد شهرهای آبادان و خرمشهر می شوند به علت دیدن آثار و خاطرات جنگ است و این مسافرتها به خصوص در زمان عید نوروز بسیار بیشتر می شود اما در کل باید عنوان کرد که اگر از این قبیل مسافران فاکتور گرفته شود و میزان ورود گردشگر داخلی و خارجی را با قبل از جنگ مقایسه کنیم مشاهده می شود که ۹۵درصد مسافرتها به این شهرها برای بازدید از مناطق جنگی است و سایر پتانسیل های گردشگری این بخش به دست فراموشی سپرده شده است.

نماینده مردم خرمشهر اظهار داشت: بسیاری از دلایلی که باعث جذب گردشگر به این شهرها می شد در جنگ از بین رفت و در سالهای پس از جنگ مورد لطف و عنایت مسئولان برای بازسازی و احیا قرار نگرفت به همین دلیل انگیزه ای برای مسافرتهای تفریحی و گردشگری برای مردم سایر شهرها و حتی سایر کشورها به این دو شهر باقی نمانده است.

مطورزاده تصریح کرد: چندین هتل بین المللی بزرگ آبادان، اسکله های تفریحی و قایقرانی، مراکز تفریحی، بازارهای سنتی فروش لوازم لوکس خارجی و آبزیان بازسازی نشده اند ضمن اینکه رودخانه های بزرگ این دو شهر که بزرگترین عامل جذب گردشگر به شمار می رفتند با گذشت سالها از پایان جنگ هنوز لایروبی نشده اند و اجسام مغروقه در آنها جابجا نشده است.

وی تصریح کرد: سالهاست که چهار نماینده شهرهای آبادان و خرمشهر که هر دو شهر از دردهای مشترکی رنج می برند به دنبال ایجاد بستر مناسب برای لایروبی رودخانه های کارون و اروند بوده اند اما تاکنون کلیه تلاشها در این زمینه بی نتیجه بوده هرچند اکنون و پس از سالها قرار است لایروبی کارون در خرمشهر شکلی جدی به خود بگیرد اما در این خصوص هم مشکلات فراوانی از جمله شناورهای مغروقه، سد راه لایروبی است.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس تاکید کرد: اکنون از شهرها و استانهای اطراف هم گردشگر و مسافر به شهرهای آبادان و خرمشهر سفر می کنند اما به علت نبود اماکن اقامتی مناسب و ارزان قیمت شبها در این شهرها نمی مانند و باز می گردند که این اتفاق نمی تواند برای شهرهای آبادان و خرمشهر درآمدزایی داشته باشد و مزیت قابل توجه ای همانند عایدات مالی و توسعه ای به حساب آید.

مطورزاده تصریح کرد: رستورانهای سنتی کنار رودخانه های این دو شهر رونق گذشته را ندارد و باید شهرداری های این دو شهر برای احیای این اماکن توجه جدی داشته باشند و امکانات مناسب در این اماکن تهیه کنند تا مردم این شهرها و شهرهای دیگر خاطرات به یادمانی و شبهای خاطره انگیز کارون و اروند را دوباره احیا کنند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس اظهار داشت: شهرهای آبادان که باوجود چنین امتیازاتی، جاذبه های هشت سال ایثارگری و مقاومت دلیرمردان ایران اسلامی نیز به آنها اضافه شده است هنوز هم می توانند قطبهای گردشگری ایران باشند اما این همت مسئولان و برنامه ریزی دقیق و کاربردی دولت برای احیای این دو شهر را می طلبد.

**************************

اکنون نقد و نظر اینجانب :

 مشکلاتی که در گزارش فوق آمده بود  ،‌ نمونه ای بود از هزاران مسئله و مشکلی که اکنون در خرمشهر  وجود دارد .
و بخوبی می دانیم که  تاکنون حرف و شعارهای بسیاری برای عمران و ابادانی خرمشهر زده شده است .
بنده  مدتی است در حال جمع آوری سخنان مسئولین از رئیس جمهور تا رده ها یپائین تر در مورد خرمشهر هستم که طی مقاله ای مبسوط و مشروح آنرا منتشر خواهم کرد.
متاسفانه همه موارد مطرح شده تاکنون شعار بوده و بس.
بنده و مطمئناً مردم خرمشهر از کسی مثل آقای مطورزاده این سوال رادارند که چه موقع قرار است این حرفها و شعارها جنبه عملی پیدا کند.
آقای رئیس جمهور در خرداد ۸۵ در خرمشهر که علی رغم سفر ناگهانیش با استقبال خوب مردم مواجه شده بود در حالیکه چفیه بسته بود گفت : بنده آمده‌ام هم عرض ارادتی به مردم خرمشهر داشته باشم و در قسمت دیگری از سخنانش گفت عدالت یعنی جوان سرافراز خرمشهری و خوزستانی به اندازه‌ی جوان تهرانی، اصفهانی، شیرازی و تبریزی و … بتواند از امکانات برخوردار باشد و قله‌های رشد و ترقی را بپیماید.
و در بخش دیگری ادامه داده مردم خرمشهر عزیز دو بار صدمه دیده‌اند. یک بار در زمان هجوم دشمن و هشت سال جنگ تحمیلی و یک بار پس از جنگ به خاطر بی‌توجهی‌ها و ضعف مدیریت‌ها و امروز باید دست به دست هم دهیم و برای ساختن خرمشهر تلاش کنیم و این وظیفه‌ی دولت است که این مهم را دنبال کند.
ایشان قول داد معضل بیکاری جوانان را با حمایت مالی از طرح ها و تعاونی ها ودادن وامهای با بهره اندک و تسهیلات ارزان قیمت و راهکارهای دیگر حل کند. بیان جمله بیسابقه ای از احمدی نژاد تشویق مردم را به دنبال داشت آنجا که گفت : بودجه‌ی این شهر را مستقیما برای خرمشهر ارسال می‌کنیم تا در سر راه و در مسیر تهران – خرمشهر دچار سرماخوردگی و آسیب نشود! وی قول داد بندر خرمشهر رو پس از سالها راه اندازی و فعال کند.قول داد امکانات رفاهی رو در خرمشهر به صدبرسونه! احمدی نژاد همچنین علاوه بر اشتغال قول داد مشکل ازدواج و مسکن جوانان منطقه را حل کند .
این نمونه ای از شعارهای ایشان در سال ۸۵ است .
ایشان در سال ۸۸ همین امسال که برای تبلیغات ریاست جمهوری به خرمشهر آمدند گفتند : : بعد از دفاع مقدس مردم تصمیم گرفتند خرمشهر را آباد کنند ولی کارهای انجام شده به هیچ وجه کافی نیست و به همین دلیل حاضر هستم شخصاً به عنوان معاون فرماندار خرمشهر کارهای مردم را دنبال کنم .
دکتر احمدی نژاد آب آشامیدنی و بیکاری را مشکلات اصلی خرمشهر و آبادان دانست و اظهار داشت :تاکنون طرح های متعدد و مهمی برای تامین آب آشامیدنی مناسب و ایجاد اشتغال برای جوانان خرمشهر و آبادان اجرا می شود .
رییس جمهور خاطر نشان کرد: تاکنون طرح های گوناگونی انجام شده اما مشکل آب در حد توقع مردم رفع نشده است و امیدواریم با اجرای طرح انتقال آب از چرخه آب سالم و مطمئن به مردم خرمشهر و آبادان برسد.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه زیربناهای اشتغال در خرمشهر از بین رفته بود و کارهای انجام شده نیز پاسخگوی نیازهای جوانان خرمشهر و آبادان نیست ، گفت : کارهای فراوانی از جمله اجرای شش طرح بزرگ صنعتی برای خرمشهر عملیاتی می شود .
اینها همه حرف و شعار است .
از جناب مطورزاده می خواهم بفرمایند کدام از سخنان رئیس جمهور را پیگیری و به نتیجه رسانده اید .
برای پیگیری کدام قول و وعده ها که با کارشکنی در مرکز مواجه بوده فریاد زده اید و پیراهن چاک داده اید ؟
کدام گروه را برای پیگیری اینهمه قول و وعده مامور کرده اید ؟
کدام از مسئولین محلی را برای این منظور کنار هم نشانده اید و تصمیمی جهت پیگیری گرفته شده ؟
از این دست سوالات بسیار بسیار است .
اقای مطورزاده چه تعداد از جوانان و نخبگان و متخصصین خرمشهری را از نظر فکری درگیر مسئله توسعه و عمران خرمشهر کرده اند .
ایا گروههایی از افراد بومی با همین هدف در خرمشهر فعال هستند؟
بنده با نیت دوستانه و خیرخواهانه این سوالات را مطرح نموده ام و امیدوارم جوابی بگیرم .
مهمترین کاری که شما اقای مطورزاده با کمک امام جمعه محترم می توانید انجام دهید این است که پیگیر این قول و و عده رئیس جمهور باشید که اداره امور فرمانداری را خود رئیس جمهور بدست بگیرند.
لازم نیست ایشان هر روز و هر هفته و هر ماه به خرمشهر سر بزنند سه ماه یک روز برای پیگیری تصمیماتی که برای ابادانی خرمشهر توسط کارگروههای متخصص و خبره به رئیس جمهور پیشنهاد و بتصویب خواهد رسید کافی است .
همینکه رئیس جمهور درگیر مسئله توسعه و عمران و ابادانی خرمشهر شود خودبخود مشکلات و ناهماهنگی ها با سازمان منطقه ازاد اروند حل خواهد شد و ….
امیدوارم چشمی برای خواندن و گوشی برای شنیدن وجود داشته باشد .
ضمنا از همکاران محترم در ابادان نیوز هم می خواهم با دقت وسواس بیشتری مسائل و مشکلات خرمشهر را دنبال کنند.
بدون اغراق و به دور از هرگونه وابستگی من از میان رسانه های موجود در منطقه ، ابادان نیوز را از هر جهت شایسته و مناسب و فعال در زمینه اطلاع رسانی می دانم که امیدوارم این حرکتها باعث اطلاع رسانی بیشتر جهت انعکاس مسایل و مشکلات مردم و حل آن باشد.

/ 1 نظر / 91 بازدید
آبیار

موفق و پیروز و سربلند باشی میهن من