بدهی ۲۰۰ میلیارد ریالی مانع فعالیت عمرانی در خرمشهر شده است

شهردار خرمشهر گفت: بدهی ۲۰۰ میلیارد ریالی این شهرداری به مردم و ادارات مانع فعالیت عمرانی در خرمشهر شده است.
جبار سالم‌پور  در گفتگو با  فارس در خرمشهر اظهار داشت: با وجود این میزان بدهی امکان فعالیت گسترده عمرانی و شهری در سطح شهرستان خرمشهر وجود ندارد.
وی اظهار داشت: با راه‌اندازی منطقه آزاد اروند بخش اعظمی از درآمدهای شهرداری خرمشهر به‌واسطه قرار گرفتن ادارات مهمی هم‌چون بندر، گمرک، تاسیسات دریایی و بعضی از شرکت‌ها در محدوده آن منطقه امکان دریافت عوارض از آنها میسر نیست.
شهردار خرمشهر خاطرنشان کرد: شرکت نفت و گاز با وجود انتقال دفتر خود به خرمشهر عملاً هیچ‌گونه مشارکتی در عمران و آبادانی شهری از خود نسان نداده است.

وی افزود: بعد از شروع باز‌سازی، مناطق جدیدی به خرمشهر اضافه شد مثل کوی ۹۰ و ۱۲۰ هکتاری که عمدتاً سازمان مسکن و شهرسازی این مناطق را به‌عنوان زمین‌ معوض و زمین‌هایی که در طرح‌های مختلف شهری واقع شده به مردم واگذار کردند.
این مسئول ادامه داد: طبق قانون، سازمان مسکن و شهرسازی باید اراضی را ابتدا آماده‌سازی کند و بعد تحویل مردم بدهد که این اتفاق نیافتاد.
سالم‌پور تصریح کرد: بعد از گذشت چند سال، سه ماه پیش با پیگیری‌های متعدد مبلغی را بابت آماده‌سازی برخی از این مناطق در نظر ‌گرفته شد که این مبلغ تنها می‌تواند خیابان‌های این مناطق در حد زیرسازی برساند.
وی افزود: مناطق یاد شده در بخش فاضلاب نیز به ‌شکل جدی مشکل دارند و در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که علاوه بر میزان خرابی که به واسطه جنگ به‌وجود ‌آمد مناطق جدیدی نیز به‌دلیل توسعه شهری ایجاد شدند که آنها نیز نیاز به عمران و آبادانی دارند.
سالم‌پور خاطرنشان کرد: مناطق جدید نیاز به سیستم‌های مختلف آب، فاضلاب، دفع آب‌های سطحی، جاده‌های دسترسی و دیگر امکانات هستند که فراهم کردن آنها بخشی از توان اجرایی را به خود جذب می‌کند.
شهردار خرمشهر تصریح کرد: اگر قرار ‌شود خرمشهر به آن نحو شایسته‌ای که مد‌نظر است ساخته شود باید امکانات و اعتبارات آن به‌صورت ویژه و خاص دیده شود.
سالم‌پور افزود: در بخش ماشین‌آلات راه‌سازی و ماشین‌آلات ‌سنگین شاید چند سال هست که شهرداری خرمشهر به‌دلیل عدم توانایی مالی نتوانسته ماشین‌آلات جدیدی را‌ خریداری کند و عمده ماشین‌آلات خدمات‌رسان فعلی این شهرداری فرسوده و از رده خارج‌ هستند.
وی گفت: تعدادی از ماشین‌آلاتی که نزد شهرداری خرمشهر وجود دارد، اسناد آنها به نام اداره بازسازی است لذا باید مشکل این اسناد حل شود که امکان تبدیل به احسن آنها فراهم شود.
وی به مشکلات بخش شهرسازی خرمشهر اشاره کرد و اظهار داشت: ما در بخش شهر‌سازی دو مشکل اساسی داریم یک سری از اراضی مالکان آنها برنگشته‌اند یا در ‌بقیه و یا در خارج‌ از ‌کشور زندگی می‌کنند و امکان اینکه اراضی یا املاک آنها را تملک کنیم، طبق قانون وجود ندارد و این موضوع نیز باعث عقب‌ماندگی و عدم امکان زیبا‌سازی در شهر شده است.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات شهرداری خرمشهروجود یک‌سری از اراضی است که اسناد آنها به نام دولت جمهوری‌ اسلامی است و به‌نام شهرداری نیست و شهرداری طبق قانون نمی‌تواند از ‌این اراضی استفاده و یا در آنها دخل و ‌تصرف کند.
وی افزود: هنوز در رودخانه کارون کشتی‌های مغروقه زیادی داریم که اینها باید خارج شوند.
این مسئول با اشاره به لزوم لایروبی کامل کارون گفت: وجود شناورهای مغروقه در کارون امکان لایروبی کامل این رودخانه را با مشکل مواجه کرده و متاسفانه تاکنون فکری برای حل این مشکل نشده است.
شهردار خرمشهر در خصوص علت عقب‌ماندگی‌های فعلی خرمشهر گفت: من نمی‌توانم در خصوص مدیریت‌های قبلی و دیگران بحثی بکنم ولی معتقدم تنها راه‌حل برون‌رفت از این وضعیت اختصاص اعتبارات ویژه برای این شهر است که امیدواریم دولت ما را در این زمینه یاری کند.

************************

اگر دوستان عزیز بخاطر داشته باشند در نظرات قبلی اینجانب پیرامون وضعیت خرمشهر به همین نکته ای که آقای سالم پور اشاره کرده اند بارها تاکید نموده بودم . واقعا” این نکته ای که آقای شهردار به آن اشاره نموده اند یعنی اعتبارات ویژه البته به اضافه توجه جدی مسئولین ارشد مملکتی تنها راه برون رفت خرمشهر از این وضعیت فعلی می باشد که امیدواریم دست اندرکاران از رئیس جمهور گرفته تا وزراء به آن اهمیت بدهند.
البته سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر نیز در راه است . امیدواریم همه آقایان مسئولین از رئیس جمهور گرفته تا وزراء و وکلای مردم در مجلس در این روز به خرمشهر بروند و هوایی تازه کنند ( ! ) و وعده ای بدهند و تا سالی دیگر و بازدیدی دوباره روز از نو روزی از نو …..
عزیزان من خرمشهر بدون اتکا به اعتبارات ویژه و توجه ویژه مسئولان ارشد درست نخواهد شد. واقعا” چه زمانی و چه کسانی قرار است به مشکلات خرمشهر رسیدگی کنند؟!!!!!!!!!!
من یک پیشنهاد دارم و خلاصه آن اینست / خیلی ساده :
رئیس جمهور فردی را بعنوان نماینده تام الاختیار خود در خرمشهر برای مدت چهار سال منصوب و وزاتخانه ها نیز به همین شکل هر کدام یکنفر را بعنوان مسئول پیگیری و حل و فصل مشکلات متناسب با هر وزارتخانه تعیین نمایند تا زیر نظر نماینده ویژه رئیس جمهور با هماهنگی مسئولان خرمشهری به مشکلات اساسی و زیربنایی خرمشهر رسیدگی شود.در واقع در این مدت چهار سال مسائل و مشکلات خرمشهر بدون واسطه به وزیر و رئیس جمهور منتقل و فورا” تصمیم لازم برای آن اتخاذ شود.
البته قوای مقننه و قضائیه نیز در اینخصوص باید همکاری ویژه ای در مورد حل مسائل و مشکلات خرمشهر داشته باشند.

/ 0 نظر / 9 بازدید