منطقه آزاد اروند می تواند موتور محرکه استان خوزستان شود

وی در ادامه بیان داشت: هشت هزار و ۶۰۰ هکتار از این منطقه به فعالیت های صنعتی، چهار هزار و ۸۰۰ هکتار به بخش های بازرگانی، گردشگری و اداری و سه هزار و ۸۰۰ هکتار به بخش های انبارداری و ترانزیت اختصاص یافته است.
معصومی مهمترین مزیت های منطقه آزاد اروند را بازرگانی، سیاحتی و دسترسی آسان به راه های آبی، ریلی و هوایی عنوان کرد.
به گفته وی، مرز مشترک خاکی با کشور عراق از ویژگی های مهم این منطقه است که می تواند راه مناسبی برای ورود کالا به این کشور محسوب شود.
مدیرعامل منطقه آزاد اروند گفت: بندر خرمشهر دومین بندر کانتینری کشور محسوب می شود و نزدیکی آن به بندر امام خمینی از دیگر مزیت های منطقه آزاد اروند، محسوب می شود.
وی با اشاره به مزیت توریستی منطقه آزاد اروند، گفت: منطقه آزاد اروند، در بخش توریسم درمانی مزیت مهمی دارد زیرا توریسم های زیادی را می تواند از کشورهای عراق و کویت که نیازمند درمان از سوی پزشکان ایرانی هستند، جذب کند.
وی اظهار داشت: هم اکنون هفت دانشگاه داخلی و بین المللی در این منطقه فعالیت دارند.
وی از افتتاح ۴۲ پروژه در زمینه های مختلف اقتصادی در منطقه آزاد اروند خبر داد و افزود:
فنس کشی سایت صنعتی سه هزار ۶۰۰ هکتاری به طول ۲۴ کیلومتر، ایجاد شبکه فاضلاب دفع آب های سطحی خرمشهر و احداث ساختمان تشریفات فرودگاه آبادان از جمله این پروژه ها است.
معصومی اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۸۰ پروژه در منطقه آزاد اروند در حال اجرا است و برای امسال ۱۱۲ پروژه دیگر، تعریف شده است.
وی در ادامه افزود: برنامه ریزی ها در منطقه آزاد اروند به گونه ای است که تبعات عدم اجرای هرکدام از پروژه ها، در اجرای دیگر طرح ها مشخص خواهد شد.
مدیرعامل منطقه آزاد اروند، یکی از مهمترین ویژگی های منطقه آزاد اروند را مجاورت با بافت جمعیتی بزرگ شهرهای خرمشهر و آبادان دانست و گفت: به دلیل جمعیت وسیع منطقه یادشده، پروژه های خدمات شهری از جمله اقدام های ارزنده منطقه آزاد اروند، محسوب می شود.
معصومی گفت: نیروگاه برق صبا به ظرفیت یک هزار و ۴۰۰ مگاوات که سرمایه گذاری آن توسط بنیاد مستضعفان انجام می شود از جمله اقدام های ارزنده ای است که منطقه آزاد اروند در حال انجام آن است.
وی ادامه داد: ظرفیت تولید برق در کشور عراق چهار هزار مگاوات است و عراقی ها به طور معمول چهار تا پنج ساعت در روز برق دارند. ساخت نیروگاه در منطقه آزاد اروند می تواند به صادرات برق، به عراق کمک شایانی کند.
وی دیگر پروژه در حال انجام این منطقه را ایجاد پالایشگاه دوم آبادان در زمینی به مساحت ۴۷۰ هکتار ذکر کرد و گفت: برای انجام این پروژه ۳/۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است که ۳۰ درصد سرمایه گذاری ها داخلی و بقیه خارجی است. ظرفیت این پالایشگاه ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام فوق سنگین در روز است.
این مقام مسئول گفت: شرکت ذوب آهن اروند خرمشهر با حجم سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون یورو از دیگر پروژه های این منطقه است که تا حدود سه هزار نفر اشتغالزایی دارد و در مساحت ۲۲۰ هکتار، راه اندازی خواهد شد.
وی گفت: شرکت تاسیسات دریایی که ساخت سکوها و سازه های دریایی را برعهده دارد از جمله پروژه های در دست انجام این منطقه است.
به گفته وی، یارد سوم تاسیسات دریایی خرمشهر، شرکت صنایع دریایی در مساحت ۳۵ هکتار با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورو، تاسیس قرارگاه نوح برای کشتی سازی و تاسیسات
دریایی و ایجاد شهر خرما به مساحت ۱۰۳ هکتار که تمام صنایع وابسته به خرما را در خود جای داده از جمله پروژه های این منطقه محسوب می شود.
مدیرعامل منطقه آزاد اروند اعلام کرد: همچنین ۴۰ واحد تولیدی در بخش های مختلف اقتصادی، فعالیت می کنند.
معصومی با اشاره به ایجاد شهرک سلامت، گفت: این شهرک در ۱۱۰ هکتار و با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان راه اندازی خواهد شد.
وی تاکید کرد: منطقه آزاد اروند به دلیل ویژگی های مهم راه می تواند در زمینه بازرگانی توسعه یابد. بخش بازرگانی دارای ۲ بخش عمده بندر خرمشهر و شلمچه است. شلمچه ۱۵ کیلومتر با عراق فاصله دارد و با توجه به اینکه کشور عراق نیاز مبرم دسترسی به آبهای آزاد دارد کالاهای عراقی می توانند از طریق شلمچه در عراق دپو شده و سپس وارد آن کشور، شوند.
وی گفت: در بندر خرمشهر بیش از ۱۰۰ شناور غرق شده است که نیاز به لایروبی وسیع دارد.
معصومی افزود: همچنین توسعه امکانات بندر گمرک، از دیگر پروژه های در حال انجام این منطقه، محسوب می شود.
وی با اشاره به توافق این منطقه با بانک تجارت، گفت: براساس توافق انجام شده، مقرر گردید وام با نرخ سود ۱۷ درصد برای توسعه صنعتی این منطقه در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. همچنین مبلغ محدودی، برای سرمایه در گردش با نرخ سود ۱۲ درصد در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.
وی از پروژه کارت هوشمند شهروندی برای ساکنان منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: شهروندان با این کارت می توانند از خدمات شهری، برخوردار شوند.
مدیرعامل منطقه آزاد اروند اظهار داشت: ایجاد امکانات ورزشی از دیگر مزیت های این منطقه محسوب می شود که باید در این زمینه، سرمایه گذاری های مناسبی صورت گیرد.
وی گفت: خرید ۴۰ اتوبوس شهری و ۲۰ مینی بوس برای انتقال ساکنان مناطق روستایی از دیگر فعالیت های منطقه آزاد اروند است.
معصومی گفت: منطقه آزاد اروند در صدد است که نظیر دیگر مناطق آزاد کشور خودرو بدون عوارض وارد کند که فقط در این مناطق قابل استفاده باشد.
وی در پایان اظهار داشت: محصور نبودن یکی از مشکلات منطقه آزاد اروند است که با بکارگیری دستگاه “جی.پی.اس” می توان از عبور خودروها از ۴۰ کیلومتری منطقه، ممانعت کرد.

/ 2 نظر / 6 بازدید
انجمن پارسیان

سلام دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.ما نیز فرومی علمی ، تخصصی و عمومی، با نام انجمن پارسیان را برای تمام ایرانیان عزیز راه اندازی کردیم. خوشحال می شویم به جمع دوستانه ما بپیوندید . می توانید از مدیر کل سایت، مدیریت انجمنی را درخواست کنید. مایه مباهات است دوستان و مدیران لایقی مانند شما در جمع ما باشند. منتظر حضور سبز شما هستم. موفق باشید. http://parsianforum.com

شرکت آریا بحر کارون

سلام وبلاگ پرمحتوایی دارید ! اگه با تبادل لینک موافقید به ما خبر دهید ! با تشکر از شما خدانگهدار