خرمشهر چشم به‌راه آبادانی است

هنوز هم جای گلوله‌ها بر در و دیوار شهر هویداست. هنوز هم خراش ترکش و بمب بر چهره شهر پیداست. هنوز هم می‌توان آثار جنگ را دید و تلخی آن را از میان درد دل‌های مردم چشید؛ مردمی که آثار گلوله بر روح و روان آنها از آثار گلوله روی آجر و سیمان خانه‌هایشان عمیق‌تر است.

اما با این همه اینجا خرمشهر است، شهر خون و حماسه اینجا زندگی هر فرد، خود حماسه‌ای است بی‌همتا و یگانه.

هر ساله بیش از دو میلیون نفر مهمان نوروزی عازم مناطق عملیاتی و یادمانی می‌شوند و همه این افراد نیز یکی از شهرهای مقصدشان خرمشهر است.

اما بنا به گفته برخی مهمانان نوروزی و اعضای کاروان‌های راهیان نور در شهر خرمشهر با وجود گذشت بیش از 22 سال از جنگ تحمیلی هیچ نشانی از توسعه و ابادانی و تغییر نیست.

محسن سگوند یکی از مهمانان نوروزی که در پارک معروف به حجاب خرمشهر در کنار خانواده در حال استراحت کردن بود گفت: من از ازنا به خرمشهر آمدم و این سومین سفر من به این شهر است.

وی هوای بهاری و همچنین خونگرمی مردم جنوب را دو عامل انتخاب شهرهای آبادان و خرمشهر برای مسافرت عنوان می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در این سه بار مسافرت به شهر خرمشهر که در 5 سال گذشته اتفاق افتاده هیچ تغییر آنچنانی در این شهر مشاهده نکردم و این موضوع برایم تعجب انگیز است.

مریم سادات حسینی نیز که از تهران به خرمشهر سفر کرده می‌گوید: در خرمشهر محرومیت را به شکل وضوح می‌توان دید و این واقعاً دردناک است.

وی که برای دومین بار به این شهر سفر می‌کند گفت: انتظارم از خرمشهر بیشتر از این حرفها است چراکه وقتی به مرکز شهر رسیدیم اصلاً باور نمی‌شد اینجا مرکز شهر است.

وی خاطرنشان می‌کند: من نمی‌دانم مسئولان این شهر چطور به روی مردم خودشان نگاه می‌کنند و اساساً این شهر شورای اسلامی شهری دارد یا خیر.

صادق گورکانی که از استان فارس به خرمشهر آمده می‌گوید: در آبادان تحول و تغییر مشهود است اما در خرمشهر خبری از آبادانی و تغییر نیست.

وی افزود: من سال گذشته نیز به خرمشهر سفر کرده بودم و در این مدت یکسال هیچ تغییری را احساس نمی‌کنم.

وی که از فیروزآباد فارس به خرمشهر آمده اظهار کرد: برای من هم سئوال‌برانگیز است چرا خرمشهر با این همه معروفیت و جایگاه بدین شکل رها شده است.

امیر رضا اسلامی که از مشهد مقدس به خرمشهر سفر کرده نیز گفت: شهر خرمشهر هنوز چهره جنگزده دارد و هیچ توسعه و عمرانی در آن مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: ظاهرا این شهر فاقد شهردار و شورای شهر است چرا که واقعاً هیچ ساختار شهری در این شهر مشاهده نمی‌شود.

وی که فارغ التحصیل رشته معماری است افزود: شهر خرمشهر از لحاظ مدیریت شهری مشکل جدی دارد و این موضوع را با دیدن نحوه ساخت و سازها و میزان خرابی و کمبود امکانات تفریحی به شکل جدی می‌شود مشاهده کرد.

رقیه جلالی که از استان مرکزی شهرستان محلات به اتفاق خانواده به خرمشهر سفر کرده می‌گوید: ما ایرانی‌ها نسبت به خرمشهر تعصب جدی داریم چرا که خون‌های زیادی در این شهر ریخته شده است.

وی افزود: من یکی از عزیزترین اعضای خانواده من در همین خطه جانش را نثار انقلاب کرد و متاسفم از اینکه می‌بینم این شهر به این شکل رها شده است.

این مهمان نوروزی افزود: امیدوارم مسئولان خرمشهری کمی در خلوت بیشتر تامل کنند و اگر توانایی آبادانی این شهر عزیز را ندارند جای خودشان را به یک مدیر لایق‌تر بدهند.

/ 7 نظر / 135 بازدید
خالد دمستانی

این دیگه اززبون بچهای شهر نیست که بعضیا بگن شما میخاید فلان یا فلانی رو بد جلوه نشون بدیدواین حرفاروکسانی زدن که ازدور دارن نگاه میکنن

محسن

سلام،تیکه ای که گفته درسته خرمشهر ویران نیست خیلی به چشمم خورد ببخشید شما تعریفتون از ویرانی چیه؟اسفالت داریم؟شهردارخوب داریم؟اشتغالی وجود داره؟

مصطفی

همین راهیان نور باعث عقب ماندگی خرمشهر بوده و هست و خواهد بود . چراکه زمان انتخابات همین راهیان نور بواسطه باند بازی برخی افراد منفعت طلب رای خودشان را به فردی میدهند که نمی شناسند و با دخالت بی مورد و بی ربط خودشان در انتخابات باعث میشوند افراد بی صلاحیت وارد مجلس شوند و تاثیر رای مردم خود خرمشهر را که برای آینده خرمشهر تصمیم گرفتند بی اثر میکنند . آیا راهیان نور که یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی خرمشهر بوده و هست صلاحیت اظهار نظردر مورد خرمشهر را دارد؟؟؟؟؟

lمهدی

سلام ممنونم از مطالب تون جای تاسف داره این وضعیت خرمشهر بدبخت شدن مردم از این همه ظلم

یاسین

با سلام و عرض تبریک مجدد به آقای گرگ پور وهمه همشهریان عزیزا. اقا مصطفی و محسن آقا و جناب دمستانی و جناب مرزوق پور و سایر عزیزان . اتفاقا بنده نیز در این 13 روز تعطیلات همش خرمشهر بودم و به قصد تهیه گزارش از وضعیت شهر کوچه به کوچه خرمشهر را رفتم و اشک ریختم . وضعیت خرمشهر و مردم آن واقعا اسف بارتر از آنچه در گزارش آمده است میباشد . اینجانب در حال تهیه گزارش کاملی از مشاهدات خود از خرمشهر هستم که انشاالله بمحض تکمیل در وبلاگ خودم " قرین.. "www.ghareen.blogfa.com منتشر خواهم کرد همه دوستان را به خواندن آن دعوت میکنم. و اما ... صرف گزارش کاستی ها و ویرانی ها و کمبودها بدون ارائه نظرات کارشناسی و پیگیری مستمر بازسازی چندان کارساز نیست چرا که هر کس که به خرمشهر وارد شود درهمان دقایق اولیه ورود به شهر همه چیز را خواهد دید .و نظرات دوستان راهیان نور در مورد کمبودها و ویرانی های خرمشهر قطره ای از دریاست . و شما مصطفی جان واقعا مقصر اصلی ویرانی خرمشهر را کاروانهای راه نور میدانید؟؟؟؟!! گیرم که نظر شما درمورد انتخابات اخیر درست باشد هشت دوره قبل چی ؟؟ شورای شهر چی ؟؟ آیا مردم خرمشهر اصلح ها را انتخاب کر

یاسین

صحبتی با آقا خالد دمستانی دارم. حدود سال 1344 یا 43 معلم کلاس سوم ابتدایی من در دبستان فیاض خرمشهر آقای دمستانی بود که معلمی بسیار زحمت کش و دلسوز و شریفی بودند . و هنوز چهره وخاطره ایشان در ذهنم نقش بسته است . حسی به من میگوید که اقا خالددمستانی فرزند یا نوه ایشان باشند میخواستم از ایشان اطلاعی داشته باشم انشاالله در قید حیات باشند و سلام گرم مرا به ایشان برسانید . ایشان به گردن من حق پدری دارند و به گفته مولا علی ( ع) من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا چه رسد به اینکه آقای دمستانی درسهای زیادی را به من آموخت.

یاسین

جناب گرگ پور با سلام قسمت اول سفرنامه نوروزی در وبلاگ اینجانب منتشر شد.