تا پیش از نوروز خودرو وارداتی در منطقه آزاد اروند تردد خواهد کرد

باید نگاه رانتی از منطقه آزاد اروند برداشته شود

به گزارش پایگاه خبری آبادان نیوز ، وی گفت : نگاه رانتی از منطقه آزاد اروند باید برداشته شود و البته هم اینک این نگاه تا حد زیادی برداشته شده است که دلیل برداشته شدن آن را می‌توان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در منطقه‌ی آبادان و خرمشهر دانست.

معصومی عنوان کرد: در منطقه‌ی آزاد اروند باید زیر ساخت‌ها موجود باشد تا سرمایه‌گذار در آن به سرمایه‌گذاری بپردازد و ما نیز هم‌اکنون در حال مطالعه و ایجاد زیر ساخت‌ها در این منطقه هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: تولید ثروت در منطقه یکی از اهداف منطقه آزاد اروند و به معنای ایجاد اشتغال است. هر منطقه‌ای که رشد کند، گران می‌شود که در این زمینه جز با ایجاد فرصتهای شغلی نمی‌توان اقدامی در جهت تعدیل قیمتها در این منطقه انجام داد.

صادرات مجدد کالا از مزایای منطقه آزاد اروند است

معصومی افزود: از جمله مزایا و ویژگی‌های منطقه آزاد اروند، صادرات مجدد کالاست که این ویژگی در دیگر مناطق آزاد کمتر به چشم می‌خورد.

وی با اشاره به همجواری منطقه آزاد اروند با کشور عراق، عنوان کرد: اروند به دلیل واقع بودن در مزر ایران و عراق می‌تواند سهم زیادی از محل بازسازی عراق و نیز از محل حمل و نقل کالا در بازار عراق و به ویژه در بازار جنوبی عراق به دست آورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: اروند با توجه به اینکه در نزدیکی کشور عراق و کویت قرار دارد مکان مناسبی برای دسترسی به کشورهای آسیایی به منظور تولید، توزیع و حمل و نقل‌ کالا و خدمات می‌باشد.

معصومی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خالی زیادی در بنادر کشورمان وجود دارد که این مساله موجب رقابت بین بنادر شده است. به عنوان نمونه بندرامام خمینی ۳۶ پورت اسکله دارد و هم اکنون کمتر از ظرفیت خود به فعالیت می‌پردازد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به مزایای منطقه آزاد اروند در صادرات به کشورهای همجوار، ادامه داد: با توجه به اینکه مرز زمینی بین منطقه آزاد اروند با عراق وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم کالاها به بندرامام وارد، سپس به شلمچه منتقل و از شلمچه وارد عراق شوند. با این اقدام می‌توانیم به شمال و جنوب عراق کالا صادر کنیم.

بیش از ۳ هزار هکتار از منطقه آزاد اروند فنس‌کشی شد

معصومی عنوان کرد: در مناطق آزاد زمانی می‌توان از مزیت تردد بدون ویزا استفاده کرد که منطقه محصور باشد. در حال حاضر باید این اقدام صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: هم‌اکنون در حال ایجاد محدوده برای بخش‌هایی از منطقه هستیم. به عنوان نمونه عملیات فنس‌کشی ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی منطقه صنعتی در حال انجام است. همچنین قرار است گمرک در سایت صنعتی مستقر شود تا اروند از تمام ویژگیهای یک منطقه آزاد استفاده کند. بزودی شاهد استقرار گمرک در این محدوده خواهیم بود.

وی افزود: همچنین هم‌اکنون در حال فنس‌کشی سایت شلمچه هستیم. قرار است در فاز نخست۸۰ هکتار، در فاز دوم ۸۰۰ هکتار و در فاز سوم ۲ هزار هکتار از سایت شلمچه فنس‌کشی شود.

اجرای چندین پروژه در بخش دریا به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دلار در اروند

معصومی با تشریح پروژه‌های در حال اجرا در منطقه آزاد اروند، عنوان کرد: نیروگاه صبا با ظرفیت نهایی یک هزار و ۴۰۰ مگاوات در حال ساخت است که در دهه‌ی فجر، فاز نخست آن با ظرفیت تولید۲۵۰ مگاوات برق وارد مدار می‌شود. همچنین احداث نیروگاه دوم نیز با ظرفیت تولید چهار هزار مگابایت در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: ۲۵ درصد سهام پالایشگاه خوزستان از سوی شرکت پخش و پالایش، پنج درصد از سوی پالایشگاه آبادان و باقی آن نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تامین می‌گردد. سازمان منطقه آزاد اروند زمین محل احداث این پالایشگاه را را واگذار کرده است.

معصومی تاکید کرد: ظرف ۵ سال آینده چندین پروژه در بخش دریا به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دلار در اروند اجرا خواهد شد.

معصومی یادآور شد: از زمان تحویل گرفتن سازمان مشکلاتی در چارت آن به چشم می‌خورد که به رفع رویه‌ها و اصلاح چارت نیروی انسانی آن پرداختیم. هم اکنون اجرای کارها در منطقه آزاد اروند از طریق اتوماسیون اداری صورت می‌گیرد.

تا پیش از نوروز خودرو وارداتی در منطقه‌ی آزاد اروند تردد خواهد کرد

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای افزایش امکانات در منطقه آزاد اروند، بیان کرد: برای بهبود وضعیت آب منطقه اقداماتی انجام داده‌ایم. همچنین ۲ پرواز چارتر برای شهرهای آبادان و خرمشهر برقرار کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: مجوز و مصوبه‌ واردات خودرو در منطقه آزاد اروند را دریافت کردیم و امیدواریم تا قبل از نوروز شاهد تردد خودرو وارداتی در منطقه‌ی آزاد اروند تا محدوده‌ی ۴۰ کیلومتری باشیم.

معصومی درباره وضعیت بازارچه چینی‌ها، بیان کرد: قول و قرارهای غیر قابل اجرا به چینی‌ها داده شده بود، مبنی بر اینکه می‌توانند عوارض کالاهای وارد شده را پرداخت نکنند. این قانون در صورتی اجرا می‌شود که در ابتدا منطقه آزاد اروند محدود ‌شود. پس از صحبت با آنان خواستار ارائه برنامه زمان بندی از سوی آنان برای اجرای فعالیتشان بودیم که تا به امروز این برنامه را به ما ارائه نکرده‌اند.

وی عنوان کرد: برای تصویب محدوده منطقه آزاد اروند اقداماتی صورت گرفته و برای تصویب شدن این محدوده بسترسازی کرده‌ایم. برای رفع مشکل شهروندان آبادانی و خرمشهری در تردد در این محدوده کارت هوشمند صادر خواهیم کرد و هم اکنون نیز با سلولی کردن منطقه کار خود را انجام می‌دهیم.

مصوبه ورود کالای همراه مسافر در منطقه آزاد اروند تمدید شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در زمینه ورود کالای همراه مسافر بیان کرد: این مصوبه تمدید شده و مقداری کالای همراه مسافر وارد منطقه می شود.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰ مجوز فعالیت برای شرکتها و ۱۷ کارت بازرگانی صادر شده است.

این نشست با همکاری خانه مطبوعات خوزستان برگزار شد.

/ 2 نظر / 28 بازدید
مهدی گرگ پور

در ابتدا از اطلاع رسانی سایت ابادان نیوز در این زمینه و زحمتی که دوستان در خانه مطبوعات استان خوزستان کشیده اند ممنونم/ از جناب آقای معصومی مدیرعامل منطقه آزاد اروند هم انتظار دارم ارتباط تنگاتنگی بااصحاب رسانه و خبر داشته باشند تا بدینوسیله بتوانند مسائل و مشکلات و چالش های موجود در منطقه را منعکس نموده و مردم و مسئولین در جریان موضوعات قرار گیرند. یک نکته دیگر اینکه احساس می کنم درباره معرفی و تبلیغ منطقه آزاد اروند کمی کوتاهی شده و آنگونه که باید و شاید ویژگی ها و امتیازات این منطقه نسبت به سایر مناطق به شکل پررنگ به دیگران معرفی نشده که این نیازمند توجه ویژه مدیرعامل محترم منطقه به موضوع است . امیدواریم این منطقه روز به روز فعالتر و شاهد سرمایه گذاری بیشتر علاقمندان باشیم.[گل]