از خرمشهر ........ تا ....... خرم شهر

رسیدن به خرمشهر آباد و آزاد تکلیف امروز و هر روز همه ماست / استفاده ار مطالب و تصاویر با ذکر منبع بلامانع است

 
خرمشهر چشم به‌راه آبادانی است
نویسنده : مدیریت وبلاگ - ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩۱
 
خرمشهر چشم به‌راه آبادانی است / آبادان قدری متحول شده است

خبرگزاری فارس: مهمانان و کاروان‌های راهیان نور در گفت‌و‌گو با فارس از عقب‌ماندگی‌ها و عدم آبادانی شهر خرمشهر ابراز گلایه کرده و خواستار توجه بیشتر مسئولان به این شهر مقاوم شدند.

خبرگزاری فارس: خرمشهر چشم به‌راه آبادانی است / آبادان قدری متحول شده است

 به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، پس از 31سال، خرمشهر اگر چه دیگر ویرانه نیست، اما از آن بندر بزرگ و معروف هم که زمانی درباره آن افسانه‌سرایی می‌کردند، خبری نیست حالا آب رودخانه گل‌آلود است.


هنوز هم جای گلوله‌ها بر در و دیوار شهر هویداست. هنوز هم خراش ترکش و بمب بر چهره شهر پیداست. هنوز هم می‌توان آثار جنگ را دید و تلخی آن را از میان درد دل‌های مردم چشید؛ مردمی که آثار گلوله بر روح و روان آنها از آثار گلوله روی آجر و سیمان خانه‌هایشان عمیق‌تر است.

اما با این همه اینجا خرمشهر است، شهر خون و حماسه اینجا زندگی هر فرد، خود حماسه‌ای است بی‌همتا و یگانه.

هر ساله بیش از دو میلیون نفر مهمان نوروزی عازم مناطق عملیاتی و یادمانی می‌شوند و همه این افراد نیز یکی از شهرهای مقصدشان خرمشهر است.

اما بنا به گفته برخی مهمانان نوروزی و اعضای کاروان‌های راهیان نور در شهر خرمشهر با وجود گذشت بیش از 22 سال از جنگ تحمیلی هیچ نشانی از توسعه و ابادانی و تغییر نیست.

محسن سگوند یکی از مهمانان نوروزی که در پارک معروف به حجاب خرمشهر در کنار خانواده در حال استراحت کردن بود گفت: من از ازنا به خرمشهر آمدم و این سومین سفر من به این شهر است.

وی هوای بهاری و همچنین خونگرمی مردم جنوب را دو عامل انتخاب شهرهای آبادان و خرمشهر برای مسافرت عنوان می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در این سه بار مسافرت به شهر خرمشهر که در 5 سال گذشته اتفاق افتاده هیچ تغییر آنچنانی در این شهر مشاهده نکردم و این موضوع برایم تعجب انگیز است.

مریم سادات حسینی نیز که از تهران به خرمشهر سفر کرده می‌گوید: در خرمشهر محرومیت را به شکل وضوح می‌توان دید و این واقعاً دردناک است.

وی که برای دومین بار به این شهر سفر می‌کند گفت: انتظارم از خرمشهر بیشتر از این حرفها است چراکه وقتی به مرکز شهر رسیدیم اصلاً باور نمی‌شد اینجا مرکز شهر است.

وی خاطرنشان می‌کند: من نمی‌دانم مسئولان این شهر چطور به روی مردم خودشان نگاه می‌کنند و اساساً این شهر شورای اسلامی شهری دارد یا خیر.

صادق گورکانی که از استان فارس به خرمشهر آمده می‌گوید: در آبادان تحول و تغییر مشهود است اما در خرمشهر خبری از آبادانی و تغییر نیست.

وی افزود: من سال گذشته نیز به خرمشهر سفر کرده بودم و در این مدت یکسال هیچ تغییری را احساس نمی‌کنم.

وی که از فیروزآباد فارس به خرمشهر آمده اظهار کرد: برای من هم سئوال‌برانگیز است چرا خرمشهر با این همه معروفیت و جایگاه بدین شکل رها شده است.

امیر رضا اسلامی که از مشهد مقدس به خرمشهر سفر کرده نیز گفت: شهر خرمشهر هنوز چهره جنگزده دارد و هیچ توسعه و عمرانی در آن مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: ظاهرا این شهر فاقد شهردار و شورای شهر است چرا که واقعاً هیچ ساختار شهری در این شهر مشاهده نمی‌شود.

وی که فارغ التحصیل رشته معماری است افزود: شهر خرمشهر از لحاظ مدیریت شهری مشکل جدی دارد و این موضوع را با دیدن نحوه ساخت و سازها و میزان خرابی و کمبود امکانات تفریحی به شکل جدی می‌شود مشاهده کرد.

رقیه جلالی که از استان مرکزی شهرستان محلات به اتفاق خانواده به خرمشهر سفر کرده می‌گوید: ما ایرانی‌ها نسبت به خرمشهر تعصب جدی داریم چرا که خون‌های زیادی در این شهر ریخته شده است.

وی افزود: من یکی از عزیزترین اعضای خانواده من در همین خطه جانش را نثار انقلاب کرد و متاسفم از اینکه می‌بینم این شهر به این شکل رها شده است.

این مهمان نوروزی افزود: امیدوارم مسئولان خرمشهری کمی در خلوت بیشتر تامل کنند و اگر توانایی آبادانی این شهر عزیز را ندارند جای خودشان را به یک مدیر لایق‌تر بدهند.