از خرمشهر ........ تا ....... خرم شهر

رسیدن به خرمشهر آباد و آزاد تکلیف امروز و هر روز همه ماست / استفاده ار مطالب و تصاویر با ذکر منبع بلامانع است

 
پاسخی به نامه یک دوست خرمشهری
نویسنده : مدیریت وبلاگ - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۸ اسفند ۱۳٩٠
 

 

متن کامل پاسخ را با کلیک روی  ادامه مطلب مطالعه نمائید .


"انسان بردبار، پیروزی را از دست نخواهد داد، هر چند  زمان درازی برای رسیدن به آن طول بکشد."

 امام علی (ع) نهج البلاغه

×××××××××××××

حمد و سپاس خدای قادر متعال را که به انسان نیروی تعقل ارزانی داشت، تا در مسیر پر پیچ و خم دوران و اعصار، از نشانه ها و آیات الهی، برای کشف راهی درست، برای رسیدن به غایت سعادت و رستگاری و حرکت در صراط مستقیم بهره جوید.

 درود و صلوات بر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و خاندان مطهرش و سلام بر بقیه اله الاعظم(عج) منجی عالم بشریت و با یادی از الگوی تاریخ معاصر مسلمانان، امام خمینی(ره) و با سلام به رهبر معظم انقلاب که این نظام را مدبرانه راهبری می نمایند.

دوست و برادر عزیزمان ، مدیر محترم وبلاگ " خرمشهر نیوز "  در نامه ای به بنده با عنوان نامه سرگشاده مطالبی را مطرح نموده اند  که  قطعاً  نشان از دلسوزی و حساسیت ایشان نسبت به مسائل شهر است و رسم ادب اینچنین است که در پاسخ مطالبی خدمت ایشان عرض نمایم  ،  اگر چه به دلیل درک عمیق مسائل و مشکلات موجود و اتفاق نظر همه دلسوزان خرمشهر ،   پاسخ لازم را ایشان در نامه خود قید نموده اند . اما اینجانب در حد بضاعت ، مطالبی را به عرض همه عزیزان و دلسوزان خرمشهری می رسانم .

قبل از اینکه بخواهم در مورد نامه مورد اشاره پاسخی ارائه نمایم  ، می خواهم به واقعیتی شیرین و دستاوردی ارزشمند که از اهداف و خواسته های قلبی من بوده است اشاره کنم و آن حرکتی است که طی چند ماه گذشته در بین جوانان و دلسوزان عزیز خرمشهری در فضای وب بوجود آمده و  بعضاً با ارائه نظرات خود در برخی یادداشتها و برخی با راه اندازی وبلاگ شخصی ، حضور خود در فضای مجازی را به ثبت رسانده و صدای مظلومیت خرمشهر را به گوش های شنوا می رسانند.

من بارها گفته ام که به تاثیر این وبلاگها در ارتقاء وضعیت فرهنگی خرمشهر و مردمش و بیان مسائل و مشکلات منطقه و حل آنها اعتقاد قلبی دارم و به همین دلیل سایر دوستان خرمشهری را ترغیب و تشویق به راه اندازی وبلاگ و وبلاگ نویسی می کنم و از همه دوستان نیز انتظار همراهی دارم .

وبلاگ " خرمشهر نیوز "  نیز یکی از همین وبلاگ هاست که ظاهراً فعالیت خود را از بهمن ماه سالجاری آغاز نموده است . همین جا موفقیت نویسنده این وبلاگ را از خدواند متعال مسئلت می نمایم و امیدوارم فرصتی فراهم شود تا از نزدیک همه وبلاگ نویسان خرمشهری بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر یا هفته دفاع مقدس دور هم جمع شوند و آنجا نیز بدون هیچگونه محدودیت نگرانی ها و ناگفته های خود درباره خرمشهر را مطرح نمایند .

-    همانگونه که ایشان اشاره نموده اند انتخابات پایان پذیرفت و اکنون با تائید صحت انتخابات ، نباید هیچگونه بحث و جدلی بین هواداران نامزدهای انتخاباتی مطرح باشد و اگر قصد و نیت همه نامزدهای انتخاباتی خدمت به مردم و شهر بوده اکنون می بایست همه در راستای منافع شهر و مردمش همراه با نماینده منتخب قدم برداریم و به هیچ عنوان نمی بایست فرصت های طلایی را که برای همه گونه همکاری پیش روی هر کدام از ما برای توسعه عمران و آبادانی شهر وجود دارد از دست بدهیم .

-    دستاورد واقعی این انتخابات حضور پرشور مردم برای تعیین سرنوشت خودشان است . صرف نظر از اینکه چه کسی پیروز این انتخابات بوده است ، بررسی آمار شرکت کنندگان در دوره های قبلی و فعلی انتخابات مجلس نشان می دهد ، با وجود مسائل و مشکلات فراوانی که مردم خرمشهر با آن دست به گریبان هستند و امکان بی تفاوتی آنان برای حضور در صحنه هایی مانند انتخابات وجود دارد ، اما تعداد شرکت کنندگان در این دوره از افزایش 15درصدی  برخوردار بوده است که یکی از مهمترین دلایل آن حضور برخی افراد جدید در صحنه رقابت های انتخاباتی بوده است .

-    آنچه این روزها  در وبلاگ اینجانب یا سایر وبلاگها  شاهد آن  هستیم مطالب و نظرات شخصی همه کسانی است که به نوعی مسائل و مشکلات خرمشهر را از نزدیک لمس نموده اند و  انتظار دارند اکنون پس از سالها تغیر و تحولی در شهر و عمران و آبادانی بوجود آید   .  لذا درج مطالب و  نظرات ضد و نقیض و تند و آرام و .... را باید خواند و شنید و تحلیل نمود و از آن بعنوان یک پیام ، درس گرفت .

-     همانگونه  که در نامه مدیر محترم وبلاگ "‌خرمشهر نیوز "‌  قید شده است و بنا بر اطلاعات و اخبار موثقی که اینجانب طی چند روز گذشته بدست آورده ام ،  این دوره از انتخابات نسبت به دوره های قبل مخصوصاً هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خرمشهر ، کمترین میزان تخلفات گزارش شده و در نتیجه صحت انتخابات توسط مراجع رسمی تائید گردیده است . متاسفانه  بروز تخلف در انتخابات بدلایل  مختلف از جمله ناکارآمدی قانون انتخابات برای قانون گریزان به امری عادی تبدیل شده و برای این نقیصه می بایست دستگاههای ذیربط چاره ای بیاندیشند تا از آرای مردم صیانت شود و از طرفی مردم نیز می بایست سطح آگاهی خود را به حد و اندازه ای برسانند که خود شخصاً برای انتخاب فرد اصلح اقدام نمایند .

-    یکی از علل عقب ماندگی  و تاخیر در رشد و توسعه شهر ، حاشیه نشینی بسیاری از نخبگان و دلسوزان خرمشهری است که نتیجه آن حضور افرادی معلوم الحال با اهداف خاص که همواره در پی منافع اقتصادی بوده اند ، می باشد . اکنون وقت تغییر است و فرصت حضور همه دلسوزان داخل و خارج از خرمشهر . آنچه امروز خرمشهر به آن نیاز دارد حضور فعال و پر جنب و جوش جوانان برومند و صاحبنظر و دلسوز خرمشهری در کنار همان دلسوزان و حاشیه نشینان قبلی است تا با کمک و همفکری یکدیگر بتوانند چرخ توسعه و عمران در شهر را شتاب بیشتری بدهند . لذا می بایست این دو نسل برای رسیدن  به خرمشهری آباد و بانشاط در کنار یکدیگر قرار گیرند و از ظرفیت های همدیگر استفاده نمایند .

-    فراموش نکنیم توسعه و آبادانی  در منطقه بدون فکر - مطالعه - برنامه ریزی و  همکاری امکان ندارد ؛ انتظار این بود در این دوره از انتخابات مردم عزیز خرمشهر با بررسی سوابق افراد به برنامه های ارائه شده توسط آنان  رای دهند نه افرادی که توسط اشخاص دیگر توصیه می شوند ، چه بسا اگر انتخابی اشتباه صورت گرفته باشد ،  گناه نابخشودنی اتلاف وقت و فرصت های طلایی برای انجام خدمت به خرمشهر و مردم آن را چه کسی گردن خواهد گرفت . اکنون نیز ضرورت دارد تا علاوه بر جوانان دلسوز و صاحبنظر خرمشهری ، رقبای انتخاباتی این دوره از انتخابات در فضایی کاملاً صمیمانه  نسبت به اعلام همکاری با منتخب مردم اقدام نموده و بر هدف خود مبنی بر خدمت به شهر و مردمش مهر تائید بگذارند .

-    ضمن تبریک به  جناب آقای عبدالله سامری منتخب مردم مظلوم و مقاوم خرمشهر  ضرورت دارد ایشان علاوه بر ارتباط مستمر و بدون حاشیه با اقشار مختلف  ،  در اولین فرصت برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود را جهت اطلاع مردم منطقه منتشر نموده و از همه دلسوزان و صاحبنظران جهت همکاری و خدمت در منطقه دعوت نماید و هر چند ماه یکبار گزارش عملکرد خود را از طریق مطبوعات و رسانه های گروهی به اطلاع مردم رسانده و  با شکار فرصت های طلایی امکان حضور مسئولان ارشد کشوری در حوزه انتخابیه خود را جهت استفاده حداکثری از امکاناتی که منطقه به آن نیاز دارد فراهم آورد .

-    فراموش نکنیم که چند وقت دیگر انتخابات شورای اسلامی شهر را پیش رو داریم و اهمیت این انتخابات کمتر از انتخابات مجلس نیست .  مبادا در انتخابات آینده شورای اسلامی شهر ، افرادی در این شورا حضور پیدا کنند که بعضاً مانند دوره فعلی شورای شهر خرمشهر باعث سرافکندگی و شرمساری مردم و خرمشهر در کل کشور باشند . توصیه می کنم از هم اکنون دلسوزان و صاحبنظران علاوه بر جذب افرادی مانند خود در مجموعه های مردم نهاد  و سازماندهی آن  ، به دنبال  شناسایی  افراد نخبه ، متخصص ، دلسوز و ترغیب و تشویق آنان جهت فعالیت در شورای اسلامی شهر باشند تا انشاءالله مجموعه ای خدمتگزار و متعهد و دلسوز در شهر مدیریت کنند و شور و نشاط و عمران و آبادنی به خرمشهر بازگردد و در آینده ای نزدیک شاهد خرمشهری خرم باشیم که از ظرفیت های بالای اقتصادی – گردشگری – سرمایه گذاری و .... برخوردار خواهد بود . 

 یدالله فوق ایدیهم

مهدی گرگ پور / بیست و هشتم اسفند ماه 1390