از خرمشهر ........ تا ....... خرم شهر

رسیدن به خرمشهر آباد و آزاد تکلیف امروز و هر روز همه ماست / استفاده ار مطالب و تصاویر با ذکر منبع بلامانع است

 
مصوبات جلسه استانی هیئت دولت / ویژه آبادان و خرمشهر
نویسنده : مدیریت وبلاگ - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧
 

جلسه استانی دولت در خوزستان  با حضور رئیس جمهور ، وزیران و معاونان وی در استانداری استان خوزستان برگزار شد.در جلسه هیئت دولت قرار است مصوبات جدیدی برای پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر این استان تصویب شود.
در ادامه دور دوم سفرهای استانی هیئت دولت رئیس جمهور و اعضای کابینه وارد استان خوزستان شدند و در این سفر  برخلاف روال همیشگی تشکیل جلسات هیئت دولت که در آخرین ساعات حضور رئیس جمهور در استانها برگزار می شد این بار جلسه هیئت دولت در اولین ساعات صبح دومین روز سفر رئیس جمهور تشکیل شد.

کارگروههای تخصصی اشتغال و صنعت و معدن استان خوزستان نیز شب گذشته به منظور بررسی برخی پیشنهادها برای توسعه و آبادانی این استان با حضور رئیس جمهور تشکیل جلسه داد.

در جلسه این کارگروهها که شامگاه سه شنبه با حضور وزیران مربوطه برخی از معاونان و مشاوران رئیس جمهور، مدیران عامل بانکها ،نمایندگان مردم استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد ؛ گزارشی از وضعیت استان در بخش های اشتغال و صنعت و معدن ارائه و پیشنهادهای کارگروه بررسی شد.

تأمین منابع مالی بنگاههای اقتصادی استان ،تأمین تسهیلات برای طرحهای خوداشتغالی ،تأمین یارانه سود تسهیلات بنگاههای زودبازده ،معافیت از حقوق گمرکی کالاهای وارداتی برای بنادر خرمشهر ،اروندکنار و آبادان کمک به ایجاد نمایشگاه بین المللی و پایانه های صادرات محصولات کشاورزی ،بهره مندی مردم شهرستان های آبادان و خرمشهر از مزایای منطقه آزاد اروند ،ایجاد و تجهیز ۳۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرهای استان ،تأمین انرژی و آب مورد نیاز طرح های صنعتی و معدنی جدید و احداث خط آهن شوشتر به مسجد سلیمان از جمله پیشنهادهایی بود که در جلسه کارگروههای تخصصی اشتغال و صنعت و معدن استان خوزستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تعدادی از این پیشنهادها برای تصویب نهایی به جلسه استانی دولت موکول شد.


همچنین هیئت وزیران،  ۲۷۵ طرح برای شتاب بخشیدن به عمران و آبادانی استان خوزستان تصویب کرد.
بخشی از این مصوبات که در نوزدهمین جلسه استانی هیئت وزیران در دور دوم سفرها و به میزبانی استانداری خوزستان برگزار شد، به شرح زیر است:
صنعت و اشتغال : معافیت مالیاتی ۱۰ ساله برای واحدهای تولیدی و گردشگری در شهرک ها و نواحی صنعتی و مجتمع های گردشگری خارج از شعاع ۳۰ کیلومتری مرکز استان.

تامین تسهیلات بانکی برای ۵۹ طرح صنعتی، در قالب طرح آمایش صنعت و معدن، بـا سرمـایه گذاری ۲۷ هزار میلیارد ریال با تقسیم عادلانه بین شهرستان ها.

صدور مجوّز و اعطای کمک مالی به بخش غیر دولتی برای ایجاد پایانه های صادراتی محصولات کشاورزی (سبزی، صیفی جات و خرما) و مصالح ساختمانی و نمایشگاه تخصصی محصولات کشاورزی.

ایجاد خوشه های صادراتی خرما، آبزیان، گل و گیاه، قطعه سازی و صنایع غذایی.

تامین تسهیلات ارزی و ریالی مورد نیاز طرح های :

مجتمع فولاد خرّمشهر، پلی اتیلن LD شرکت پتروشیمی باختر در اندیمشک، بازسازی و نوسازی کشت و صنعت هفت تپّه و دیگر طرح های مورد تائید وزارت صنایع و بانک عامل.

مطالعه ساخت شهرک صنعتی در سطح استان.

ساخت خطّ جدید تولید خودرو توسط شرکت های خودروساز با مشارکت بخش غیر دولتی در استان، پس از ساخت طرح های موجود مصوّب قبلی و در حال مطالعه در کشور.

تمدید مجوّز برای ورود کالاهای مجاز و استاندارد ته لنجی با نظارت وزارت بهداشت.

ترخیص انواع خودروی سبک و سنگین و پلاک گذاری منطقه آزاد اروند تا شعاع ۴۰ کیلومتری منطقه و پلیس راه های ورودی به استان.

مطالعه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی در مسجد سلیمان.

راه سازی و عمرانی :

مطالعه جهت توسعه فرودگاه اهواز از طریق ساخت تاکسیوی موازی باند فرودگاه، پایانه پروازهای بین المللی و ساختمان تکنیکال بلاک واحدهای عملیاتی.

بهسازی فرودگاه آبادان و امکان سنجی فرودگاه جدید اهواز.

مطالعه ساخت خطّ آهن شوشتر به مسجد سلیمان (زیلائی) و خطّ دوّم راه آهن اهواز - بندر امام خمینی.

ساخت کمربندی غرب و جنوب اهواز.

مطالعه و ساخت کمربندی و زیرگذر شهر شوش، کمربندی آبادان - خرّمشهر و اتّصال به شلمچه، پل شهید ناجیان و مطالعه جهت چهار خطّه کردن ۷ محور جدید.

تکمیل مطالعه آزادراه اهواز - پل زال، راه پاشنه زاگرس و مطالعه بزرگراه آبادان - اروندکنار.

تقویت اعتبارهای مورد نیاز توسعه راه های استان و تسریع در رفع نقاط حادثه خیز.

لایروبی و پاک سازی محدوده حفاری اروند.

مسکن و شهرسازی :

واگذاری ۴۰ هزار متر مربع زمین از محل ۱۰ درصد علی الحساب به شهرداری، جهت بازگشایی معابر بافت های فرسوده شهر اهواز.

ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی، با اعطای تسهیلات ارزان قیمت در سال ۱۳۸۸/

تامین و واگذاری زمین های مورد نیاز ساخت واحدهای مسکن مهر در سطح استان.

افزایش تراکم پایه تا ۱۸۰ درصد در شهرهای استان.

افزایش سهم تسهیلات جهت بهسازی و بازسازی بافت های فرسوده شهرهای استان.

ایجاد ردیف متمرکز در بودجه سال ۸۸ با اختصاص سالیانه ۱۵۰۰ میلیارد ریال در ۵ سال، جهت تکمیل بازسازی در مناطق جنگ زده استان خوزستان.

اختصاص مبلغ ۲۴۰ میلیارد ریال برای کمک به توسعه اجرای فعالیت های شهرداری هـا و دهیاری های استان و طرح های حوادث غیر مترقبه و بهبود عبور و مرور.

اختصاص ۱۰۰ دستگاه اتوبوس ، ۲۰۰ دستگاه ون، ۲۳۰۰ دستگاه تـاکسی برای نوسـازی، جایگزین مسافربر شخصی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی استان.

مطالعه و اجرای فاضلاب برای شهرهای باقیمانده استان و تامین اعتبار تکمیل فاضلاب شهرهای آبادان و خرّمشهر از محل اعتبار بانک جهانی.

اختصاص ۱۰ میلیارد ریال جهت عمران و بهسازی مناطق محروم.

اختصاص ۵۵ میلیارد ریال برای کمک به عمران شهری، تـامین اتوبوس مدارس منطقه آزاد شهرهای آبادان، خرّمشهر و …

آب و کشاورزی :

آبرسانی به شهرهای آبادان، خرّمشهر، اهواز و شادگان.

بخشودگی سود و کارمزد تسهیلات پرداختی به کشاورزان خسـارت دیده از خشکسالی سال ۸۷ (برای یک سال) و امهال یک ساله.

اختصاص تسهیلات جهت متقاضیان ساخت سیلو تا ظرفیت ۸۵ هزار تن و انبارهای کشاورزی.