از خرمشهر ........ تا ....... خرم شهر

رسیدن به خرمشهر آباد و آزاد تکلیف امروز و هر روز همه ماست / استفاده ار مطالب و تصاویر با ذکر منبع بلامانع است

 
یادی از یک بسیجی مخلص زنده یاد دکتر منصور مفید
نویسنده : مدیریت وبلاگ - ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
 

این روزها مصادف است با سالگرد عروج جانباز شهید دکتر منصور مفید ، یکی از جوانانی که خرمشهر و خرمشهرها به او و امثال او بسیار مدیون هستند و به او افتخار می کنند . متاسفانه بسیاری از ما خرمشهری ها مخصوصاً نسل جوان امروز کمتر از بچه رزمنده های دهه 60 یادی میکنیم و هیچ خبری از آنان نداریم ، افرادی که انصافاً در 45 روز مقاومت خرمشهر و آزادسازی خرمشهر نقش چشمگیری داشتند اما گمنام ماندند و اکنون یادی از آنها نمی شود و اگر یادبودی باشد منحصر به مراسم و مجالس سوم خرداد است و یا مراسم و مجالس فاتحه خوانی برای این غیور مردان . 

بگذریم و بگذریم که حرف و گله و شکایت زیاد است و افسوس کسانی که باید بشنوند کر و کور تشریف دارند . همین دیروز بود که خبرگزاری ها و سایت ها خبر برخورد زشت و نامناسب و درگیری لفظی جناب نماینده خرمشهر و اعضای شورای شهر را منتشر کردند . اینکه موضوع از چه قرار بوده اطلاع دقیقی در دست نیست و انشالله اگر مجالی باشد بعداً به آن خواهم پرداخت اما هر چه باشد  این رفتار جای تاسف و خجالت است برای مسئولانی که اینگونه قصد خدمت به مردم را دارند  و یقین دارم امثال مرحوم منصور مفید که اکنون در شهر زندگی می کنند و وقایع امروزه شهر و مشکلات مردمانش را می بینند در خلوت خود خون گریه می کنند و آرزوی پیوستن به یاران و همسنگران قدیمی خود را دارند . 

کمی دقت کنیم و اطراف خود را بنگریم . همانند منصور مفید در خرمشهر زیاد هستند .

با گرامیداشت یاد و خاطره این رزمنده خرمشهری که تا آخرین لحظات عمر خود ، لحظه ای از یاد خرمشهر و مردمش غافل نشد ، در ادامه مطلب زندگینامه آن فقید سعید را جهت اطلاع خوانندگان عزیز مخصوصاٌ خرمشهری های عزیز منتشر می نمایم.

(در عکس فوق شهید منصور مفید ، نفر دوم از سمت چپ می باشد )


جانباز شهید  دکتر  حاج منصور مفید همرزم شهید محمد جهان آرا و داماد خاندان جهان آرا در 17 تیر ماه 1341 در خرمشهر ودرخانواده ای  ملی مذهبی دیده به جهان گشود ودرسایه تربیتهای مذهبی پدرومادر بزرگوارش که تعهد ملی راهم دراوایجاد کرده بود راهی دبستانی درآبادان شد، مقطع راهنمایی رادر مدرسه دورقی آبادان ومقطع متوسطه را دررشته اقتصاد تحصیل کرد ،درسال دوم دبیرستان جنگ سایه تاریکش را برایران به خصوص خرمشهر گستراند، او قلم را رها و سلاح را برداشت تا در مدرسه عشق تحصیل کند شهید منصور مفید همزمان با دفاع از مرز و بوم کشورش در حوزه علمیه شیراز و در محضر بزرگانی چون مرحوم  آیت ا... نجابت و علمای دیگر روح وروانش را با علم اندوزی پروراند . مبارزه و دفاع در تمامی مناطق جنگی درسمتهایی چون مسئول توپخانه و قرارگاهها، هدیه ای جسمانی چون شیمیایی شدن ریه ها و حضور ترکشهایی در سر ودست وپایش به همراه آورد .

شهید منصور مفید با خاطراتی از عشق و اندوه همرزم شهیدش محمد جهان آرا در 5 آذر 1366 با خواهر وی فاطمه جهان آرا ازدواج می کند و در بلندترین شب سال 1367 "محمد علی" پسرش و در 7 خرداد 1369 "مریم"  هدایای آسمانی اش به اوداده شدند .

زنده یاد استاد دکترمنصور مفید همزمان باجنگ وبعد از آن دررشته فلسفه درمقطع کارشناسی ارشد ازدانشگاههای لبنان فارغ التحصیل شده و اقدام به ارائه تز دکترای فلسفه به دانشگاه بنگلور هندوستان نموده ودرخواست کرسی علمی نمود که متاسفانه زمانه این مجال رانداد.

 رنج ودرد بیماریش بابیماریهای فکری دوستان همراه بود ودرسال 1382 عضو موسسس درموسسه فرهنگی کاریز شد ودرتمامی این سالها چون رهبری کاریزماتیک جریان بسته فکری جوانان را درحیطه های مختلف علمی وفرهنگی جاری ساخت .ایشان به عنوان استادعلمی دانشگاههای علامه طباطبایی ، دانشگاه تهران،پیام نور وبسیاری ازموسسات آموزش عالی مشغول به تدریس  دررشته های فلسفه و تاریخ ادیان بود.

جهان بینی وسیع استاد منصورمفید شاگردانی درحیطه های فکری پروراند که هریک خودقناتی شدند برای ادامه راه سبز او. باتمام وجودش درمحضر اساتید عشق وعرفان ، علامه طباطبایی ، مولانا ودکتر شریعتی زانوی ادب گذارده بود چنانکه می گفت :" شریعتی ُ مولانا و علامه طباطبایی سه کس که هرگز آنها را از خود دور نمی بینم .علم علامه در من عجیب نافذ است ُ عرفان مولانا مرحم تمامی دلتنگی هایم است  و اضطراب مقدسم را از شریعتی دارم که یادش مرا در جامعه  بی وفایی که در آن زندگی می کنم قویتر می سازد.  "

شهید مفید 45 ساله و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بود.
وی از زمان مقاومت 45 روزه خرمشهر در برابر اشغالگران رژیم بعث در کنار شهید جهان آرا و دیگر رزمندگان حضور داشت و پس از آن نیز تا پایان جنگ تحمیلی در جبهه‌ها حضور فعال داشت.
(این عکس نیز مربوط به سالهای 61 و 62 است در خرمشهر)
این شهید در عملیات‌های متعددی مجروح و شیمیایی شده است که بیشترین این جراحات در عملیات خیبر بر شهید مفید وارد شد. 
پدر شهیدان محسن، محمد و علی جهان آرا درباره منصور داماد خود، می گوید : منصور در روزهای سخت خونین شهر و سال‌های حماسه دفاع مقدس هیچ گاه جبهه‌ها را رها نکرد و بالاخره این جانباز 45درصد که جراحات شیمیایی و جراحات از ناحیه سینه را از سال‌های دفاع مقدس بر تن داشت آسمانی شد و به همسنگران شهیدش پیوست.
پیکر این شهید بر دوش همرزمانش تشیع و در نزدیکی مزار شهید سرافراز خرمشهر جهان آرا، به خاک سپرده شد.

روحش همنشین اساتید عشق و عرفان باد

زندگینامه برگرفته از وبلاگ " تسنیم "

تصاویر از دوست بسیار خوبم جناب سید اسماعیل بحرالعلوم می باشد که در اختیار اینجانب قرار داده است.