از خرمشهر ........ تا ....... خرم شهر

رسیدن به خرمشهر آباد و آزاد تکلیف امروز و هر روز همه ماست / استفاده ار مطالب و تصاویر با ذکر منبع بلامانع است

 
گلزار شهدای خرمشهر هنوز یک سکوی سیمانی است
نویسنده : مدیریت وبلاگ - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٧
 

خبرگزاری فارس: 5 سال از آغاز طرح ساماندهی گلزار شهدای خرمشهر می‌گذرد اما همچنان این گلزار یک سکوی سیمانی است که دل هر رهگذری از غریبی این شهدا به درد می‌آید.

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت خبرگزاری فارس، ستاد معین در سال 1372 بازسازی گلزار شهدای خرمشهر را با طرحی آغاز کرد که بر روی مزارها از سقف چادری استفاده ‌شد اما با توجه به این‌که در نصب این چادرها به وضعیت اقلیم خرمشهر توجه نشده بود، در سال 1376 طوفان، چادرها را برد و به ستون‌ها آسیب رساند.

در سال 80 - 1379 فرمانداری خرمشهر، پیمانکار طرح را خلع ید کرد و در نهایت بعد از گله‌ و شکایت خانوده شهدا و مردم به خصوص کاروان‌های راهیان نور که به این مکان معنوی سفر می‌کردند، در سال 1382 ساماندهی گلزار شهدای خرمشهر به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شد.
رضا انصاری، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی گلزار شهدای خرمشهر که به وجود 346 شهید مزین است، گفت: در حال حاضر تقریباً 75 درصد ساماندهی انجام شده است که در آینده‌ خیلی نزدیک در صورت تخصیص اعتبار، تکمیل می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا همچنان کف گلزار شهدای خرمشهر، سکوی سیمانی باقی مانده است، اظهار داشت: با توجه به این‌که خیلی از اقدامات در ساماندهی گلزار با وسایل نقلیه سنگین صورت می‌گیرد، نصب سنگ‌ها باعث می‌شد که عبور وسایل نقلیه موثر نشود یا اگر روی سنگ‌ها قرار گیرند، سنگ‌ها بشکنند.
انصاری اظهار امیداوری کرد که ساماندهی کف گلزار شهدای خرمشهر تا عید تمام شود و گفت: یکی از دلایل تأخیر در پایان کار گلزار شهدای خرمشهر، عدم تصویب اعتبارات لازم در استمرار این 5 سال بوده است. برای مثال از همان اول گفتیم که برای ساماندهی گلزار شهدای خرمشهر یک میلیارد تومان نیاز است اما در این 5 سال با توجه به تورم و بالارفتن مزد کارگر، این مبلغ افزایش یافته است.
وی افزود: در این 5 سال، 100 درصد هزینه‌ها بالا رفته است. ضمن این‌که چیزی نزدیک به 2 میلیارد تومان هزینه کردیم و برای اتمام ساماندهی به یک میلیارد تومان دیگر نیاز داریم.